دستاوردهای علمی ایران در سال88

فیزیکدان ایرانی موفق به کسب عنوان «عضو برجسته» انجمن فیزیک آمریکا شد
استاد فرهاد اردلان، فیزیکدان برجسته ایرانی در حوزه «نظریه ریسمان» و «فیزیک ذرات» موفق به کسب عنوان «عضو برجسته» (Fellow) انجمن فیزیک آمریکا شد.
انجمن فیزیک آمریکا که با ده‌ها هزار عضو از سراسر جهان بزرگترین انجمن علمی دنیا در حوزه فیزیک است، این فیزیکدان برجسته ایرانی را به پاس تحقیقات برجسته علمی و تلاش برای گسترش همکاری‌های بین‌المللی فیزیک‌پیشگان ایرانی به دریافت این عنوان مفتخر کرده است.
دکتر اردلان که استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و از پایه گذاران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات) است، سال‌ها ریاست پژوهشکده فیزیک این پژوهشگاه را عهده دار بوده است.
پژوهشگر ایرانی، برترین متخصص حیات وحش جهان در سال 2009 شناخته شد
پژوهشگر جوان ایرانی به عنوان برترین متخصص حفاظت از حیات وحش دنیا در سال 2009 برگزیده شد.
محمدصادق فرهادی نیا از میان 148 متخصص حفاظت از حیات وحش (
Wildlife Conservationist) از 56 کشور دنیا و درکنار دو پژوهشگر از کشورهای هلند و ساحل عاج به این مقام دست یافت.
هیات انتخاب بهترین متخصص حیات وحش سال 2009، فرهادی نیا را به دلیل انجام فعالیتهای گسترده به منظور حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی در ایران طی 15 سال گذشته لایق این جایزه دانست.، فرهادی نیا یکی از موسسان انجمن یوزپلنگ ایرانی و مشاور فعلی پروژه بین المللی حفاظت از یوز پلنگ آسیایی است.
توربین انبساطی مولد برق به همت محققان ایرانی طراحی و ساخته شد
پژوهشگران کشورمان موفق به طراحی و ساخت دستگاه توربین انبساطی مولد برق با قابلیت استفاده در ایستگاه‌های تقلیل فشار نیروگاه‌های برق شدند که ضمن کاهش فشار گاز به عنوان جایگزینی برای رگلاتور، زمینه بازیافت بخشی از انرژی تولیدی در این واحدها و انتقال این انرژی به شبکه اصلی برق کشور را فراهم می‌کند.
پایان موفق ماموریت ماهواره ملی امید!
فعالیت ماهواره ملی امید با انجام بیش از 130 فرمان مخابره شده از ایستگاه‌های زمین در زمان پیش‌بینی شده پایان یافت.
امید - نخستین ماهواره بومی ساخت ایران - بهمن ماه 87 به کمک ماهواره بر بومی به فضا پرتاب شد. پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید، از نظر علمی و فن‌آوری موفقیت بسیار بزرگی برای ایران محسوب می شود چرا که کشورهای بسیار محدودی هستند که علاوه بر طراحی و ساخت، امکان پرتاب ماهواره به فضا را دارند.
ماهواره امید تمامی مأموریت های خود را که شامل بیش از 130 فرمان مختلف مخابره شده از زمین بود با موفقیت انجام داده و پاسخ های مورد نظر از این ماهواره دریافت شد.
پژوهشگران ایرانی موفق به ساخت پیل سوختی «روی ــ هوا» شدند
پژوهشگران دانشگاه صنعتی مالک اشتر برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت پیل سوختی «روی ــ هوا» از گروه پیل‌های سوختی پیشرفته «فلز ــ هوا» شدند که به عنوان یک منبع انرژی نوین با قابلیت کاربردهای صنعتی در مراکز تحقیقاتی دنیا در مرحله تدوین فن‌آوری بوده و هنوز به مرحله تجاری‌سازی نرسیده است.
«حنا»، نخستین بز شبیه سازی شده خاورمیانه متولد شد
ایران، پنجمین کشور تولیدکننده بز شبیه‌سازی شده در دنیا
نخستین بز شبیه سازی شده خاورمیانه، ساعت 1 و 30 دقیقه بامداد چهارشنبه 26 فروردین ماه در پایگاه تحقیقاتی علوم سلولی اصفهان پژوهشگاه «رویان» پس از عمل سزارین در سلامت کامل متولد شد.
دکتر نصر اصفهانی، رییس پایگاه اصفهان رویان گفت: با تولد این بزغاله که «حنا» نامگذاری شده، ایران پنجمین کشور پس از آمریکا، کانادا، انگلستان و چین است که موفق به تولید بز شبیه‌سازی شده، گردیده است.
وی خاطرنشان کرد: بز حنایی ــ سفید دورگه که به واسطه شکل ظاهری با دیگر بزهای گله متمایز بوده است، دوران آبستنی 147 روزه خود را در رحم مادر رضاعی سیاه رنگ بختیاری خود به سلامت طی کرد.
دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید ‌24 فرآورده جدید شیلاتی
پژوهشگران مرکز ملی تحقیقات فرآوری آبزیان وابسته به موسسه تحقیقات شیلات ایران به دانش فنی تولید صنعتی و آشپزخانه‌یی 24 فرآورده جدید از ماهی و میگو دست یافتند.
از جمله این فرآورده‌ها که با اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مصوب، خاص و پایلوت حاصل شده و با انتقال دانش فنی به بخش صنایع تعداد قابل توجهی از آنها به تولید انبوه نیز رسیده عبارتند از فیش برگر (برگر ماهی)، فیش فینگر (کباب لقمه ماهی)، فیش بال (کوفته ماهی)، بستنی ماهی، اسنک ماهی، خمیر کتلت ماهی، خاویار رنگی، دودی گرم ماهی، ماهی شور خشک، ماهی شور مرطوب، سوخاری فیله ماهی، میگو سوخاری، ماریناد (ترشی) سرد ماهی و گرم ماهی، فیش پیست (کرم خوراکی ماهی)، سالاد ماهی، سالاد میگو، ماکارونی ماهی، سوخاری کیلکا، میگوی نانی شده، پنیر ماهی، کباب کوبیده ماهی، سوسیس ماهی.
پژوهشگران هوافضای ایران موفق به بهینه سازی شکل مقاطع بال هواپیما شدند
پژوهشگران دانشکده هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای تحقیقات یک رساله دکتری موفق به بهینه‌سازی اشکال مقاطع بال هواپیما شدند که به گفته آنها به کاهش مصرف سوخت و افزایش سرعت هواپیما منجر می‌شود.
دکتر آوا شاهرخی، دانش‌اموخته دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح در این خصوص گفت: در این پروژه بهبود شکل هر وسیله پرنده‌ و به صورت خاص هواپیمای مسافربری مورد نظر بوده است. کاری که در این پروژه انجام شد،‌ بهبود شکل مقاطع بال به منظور عملکرد بهتر آنها از طریق کاهش مصرف سوخت، کم کردن مسافت فرود و برخاست هواپیما و افزایش سرعت آنها بود.
نخستین سکوی کششی ستاره دریایی در ایران طراحی و ساخته شد
نخستین نمونه آزمایشگاهی سکوی کششی ستاره دریایی به همت محققان دانشکده کشتی سازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شد.
دکتر محمدجواد کتابداری، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: این سکوها برای حفاری تا عمق 1000 متر یا بیشتر به کار می رود و رفتار مناسبی از خود در برابر امواج نشان می دهد. ضمن آنکه ساختار آن هم ساده است و قطعات روی هم نصب می شوند.
محققان ایرانی موفق به طراحی نرم افزار شبیه سازی مخازن نفت و گاز شدند
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ایجاد نرم افزار شبیه سازی مخازن نفت و گاز شدند که دانش آن تاکنون در اختیار چند شرکت معدود خارجی بوده است.
دکتر مهرداد تقی زاده منظری، مجری طرح با اعلام این مطلب گفت: این نرم افزار با عنوان «پارسی» به همت محققان قطب علمی تبدیل انرژی طراحی شده است که قابلیت شبیه سازی مخازن نفتی به صورت سه بعدی با هر هندسه و هر تعداد چاه تزریق را داراست.
وی افزود: «پارسی» توانایی تحلیل میزان برداشت از هر یک از چاه های نفت را هم دارد تا امکان بهره گیری از آن به صورت بهینه صورت گیرد.
محققان جهاد دانشگاهی موفق به طراحی و ساخته رکتیفایر هوشمند شدند
محققان جوان جهاد دانشگاهی کرمانشاه موفق به طراحی و ساخته رکتیفایر هوشمند با هدف حفاظت بهینه از خطوط لوله انتقال و کاربرد در شرکت‌های آب و فاضلاب، شرکت گاز و پتروشیمی شدند.
جواد رضایی طراح این رکتیفایر هوشمند ، با بیان این که در ترانس رکتیفایرهای قدیمی با ایجاد نوسانات ولتاژ ورودی و قطعی هر فاز، سیستم حفاظت کاتریک قطع می‌شد،گفت:همچنین تا زمان اصلاح مجدد و راه‌اندازی توسط اپراتور، سیستم حفاظت ولتاژ مختل می‌ماند و با تغییر شرایط جوی و تغییر مقاومت زمین، ولتاژ تاسیسات حفاظت تغییر می‌کرد و شرایط حفاظت بهینه از بین می‌رفت.
استخراج دقیق سیگنال‌ قلبی جنین به روشی غیرتهاجمی میسر شد
پژوهشگران آزمایشگاه پردازش سیگنال‌های حیاتی و تصاویر پزشکی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف با همکاری گروهی از محققان انستیتو پلی‌تکنیک گرونوبل (
INPG) فرانسه، آزمایشگاه GIPSA-lab، دانشگاه MIT و مرکز پزشکی Tufts آمریکا، سیستمی را طراحی کرده‌اند که قادر به استخراج سیگنال‌های قلب جنین از مجموعه‌ای از الکترودها که بر روی سطح شکم مادر قرار گرفته‌اند می‌باشد.
روش جدید پنهان نگاری سیگنال‌های مالتی مدیا در کشور ابداع شد
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با استفاده از روش های نوین مخابراتی موفق به طراحی و ساخت سیستم های پنهان‌نگاری بسیار مقاوم و امن برای سیگنال های مالتی مدیا شدند.
مهندس اخایی، پژوهشگر دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح گفت: با این روش امکان دسترسی به امنیت بالاتری در زمینه داده ها و شبکه های مخابراتی فراهم شده است که می‌تواند کشور را در زمینه تهدیدات امنیتی در حوزه فن‌آوری اطلاعات مصون بدارد.
تولید داروی گیاهی «سرطان» برای نخستین بار در کشور
داروی گیاهی «سرطان‌های گوارشی» به‌زودی وارد بازار دارویی کشور می‌شود
داروی گیاهی Spinal-Z ‌تولید داخل و موثر بر سرطان‌های دستگاه گوارش، به بازار دارویی کشور وارد شد.
دکتر امیرحسین جمشیدی، رییس اداره داروهای طبیعی وزارت بهداشت ضمن اشاره به رضایت بخش بودن نتایج فاز 3 بررسی‌های داروی گیاهی
Spinal-Z (کلینیکال ترایال)، اظهار کرد: این محصول از مواد طبیعی دو گیاه بومی کشور ساخته شده است.
روش جدیدی برای پیش‌بینی عملکرد نانوسامانه‌های الکتریکی- مکانیکی ابداع شد
محققان دانشگاه صنعتی شریف با حل عددی جریان و انتقال حرارت درون میکرو و نانومجاری کوتاه، به راهکاری مفید برای پیش‌بینی عملکرد میکرو و نانوتجهیزات دست یافتند.
دکتر شیدوش وکیلی‌پور، دانش‌آموخته دکتری مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح خاطرنشان کرد: با گسترش روزافزون سرعت پردازش و حجم حافظه رایانه‌ها، شبیه‌سازی‌های عددی، جایگاه ویژه‌ای در صنایع گوناگون به دست آورده است. امروزه مدل‌سازی عددی توانسته بسیاری از هزینه‌های انجام آزمایش‌های تجربی را در صنایع مختلف کاهش دهد. انجام آزمایش و اندازه‌گیری در ابعاد میکرو و نانو علاوه‌بر داشتن هزینه‌های هنگفت، در اغلب موارد غیر ممکن است. حل عددی جریان و انتقال حرارت در ابعاد ریز، راه‌کاری مفید برای پیش‌بینی عملکرد میکرو و نانوتجهیزات در شرایط دست‌نیافتنی در سطح آزمایشگاهی خواهد بود.
پژوهشگران ایرانی موفق به ساخت «اینورتر بدون ترانسفورماتور» شدند
پروژه طراحی و ساخت اینورتر بدون ترانسفورماتور برای سیستم متصل به شبکه به قدرت 5/1 کیلو وات توسط سازمان انرژی‌های نو ایران به اجرا درآمد.
این کار با طرح دستیابی به فن آوری سیستم‌های تجدیدپذیر و با همکاری انستیتو الکتروتکنیک دانشگاه تهران به عنوان مشاور تحقیقاتی در داخل کشور انجام شده و سیستم ساخته شده پس از تست در محل سایت طالقان سازمان انرژی‌های نو در حال بهره‌برداری است. سیستم‌های متصل به شبکه پردازشگر جریان،‌ توان و انرژی الکتریکی حاصل از مولدهای خورشیدی را به صورت جریان متناوب به شبکه نیرو تزریق می‌کند.
مشکل ناشی از کوچک‌ شدن نانوتراشه‌های الکترونیکی حل می‌شود
محققان ایرانی با همکاری پژوهشگران دانمارکی، طی پژوهشی توانستند با استفاده از تجزیه مولکول‌های بی‌اثر در رشد زیرلایه سیلیسیومی در نانوترانزیستورهای آتی، مشکل بزرگ ناشی از کوچک‌شدن این ترانزیستورها را حل کنند.
علی بهاری پنبه چوله گفت: «برخلاف روش‌هایی که تا به حال برای رشد نیترید سیلیسیوم با استفاده از گازهای
NH3 وN2O و NO وجود داشت، در پژوهش حاضر فیلم نیترید سیلیسیوم فرا نازک کمتر از 1 نانومتر، بر زیرلایه سیلیسیومی با تجزیه مولکول‌های بی‌اثر N2 به اتم‌های N رشد داده شده‌ است که این فرایند مشکلات ناشی از مصرف گازهای قبلی را ندارد.»
محققان ایرانی به دانش فنی ساخت پایه کاتالیست کروی گاما آلومینا دست یافتند
محققان گروه پژوهشی صنایع شیمیایی معدنی پژوهشکده صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی موفق به تهیه پایه کاتالیست کروی گاما آلومینا در مقیاس آزمایشگاهی و بنچ شده‌اند که به گفته آن‌ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد.
مهندس زهرا شهیدیان ــ عضو هیات علمی پژوهشکده صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی و مجری این طرح ــ خاطرنشان کرد: پایه کاتالیست کروی گاما آلومینا پایه بسیاری از کاتالیست‌های صنایع پالایش، پتروشیمی و گاز است که هم به عنوان کاتالیست و هم به عنوان جاذب کاربرد دارد. این نوع پایه کاتالیست در مقیاس آزمایشگاهی و بنچ در پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی تهیه و ثبت اختراع نیز شده است که سیستم بنچ آن نیز در پژوهشکده طراحی و ساخته شده است.
دانشگاه‌های صنعتی شریف و آزاد در صدر پرشتابترین‌ها در رشد استناد به مقالات
براساس آمار موسسه اطلاعات علمی (
ISI)، مقالات مهندسی و «علم مواد» محققان دانشگاه آزاد اسلامی و صنعتی شریف، این دو دانشگاه را در میان موسسات با بیشترین درصد افزایش استنادها قرار داده است.
موسسه
ISI در هر دوره دو ماهه دانشمندان، موسسات، کشورها و مجلات علمی دنیا را مورد بررسی قرار می‌دهد که ششمین و جدیدترین گزارش خود که جولای 2009 انتشار یافت، دوره دوماهه دسامبر 2008 تا فوریه 2009 را بررسی کرد.
در این دوره نیز 22 دانشمند، 22 موسسه، 22 کشور و 22 مجله با بیشترین درصد افزایش استنادها معرفی شده‌اند.
تولد «بنیانا» و «تامینا» اولین گوساله‌های شبیه‌سازی شده در کشور
«بنیانا» نخستین گوساله حاصل از تکنولوژی شبیه سازی خاورمیانه 20 تیرماه امسال به همت محققان جهاد دانشگاهی در پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان متولد شد.
به گفته دکترمحمد حسین نصر اصفهانی، تولد این گوساله که «بنیانا» به مفهوم بنیادین و پایه‌ای نام گرفته، اولین تولد موفق گوساله شبیه‌سازی‌شده در خاورمیانه محسوب‌ می‌شود که کشورمان را در جایگاه معدود کشورهای صاحب توانمندی در شبیه سازی انواع حیوانات مزرعه‌ای (گاو، گوسفند و بز) قرار داده است.
موفقیت اخیر محققان کشورمان در تولید نخستین گاو شبیه سازی شده خاورمیانه در پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی بازتاب وسیعی در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های منطقه‌ و جهان داشت.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اعلام موفقیت ایران در شبیه‌سازی گاو آورده است: دانشمند‌ان ایرانی اولین دانشمند‌ان در خاورمیانه شده‌اند که توانستند به عنوان بخشی از تحقیقات سلولهای بنیادی در این کشور گوساله شبیه سازی شده‌ای را به دنیا بیاورند.
در گزارش آسوشیتدپرس می خوانیم : ایران در کنار فعالیت هسته‌یی و برنامه‌های فضایی خود در جست‌وجوی پیشرفتهای چشمگیر و مهم در سایر فن‌آوری ها از جمله شبیه سازی و پزشکی است و به دست آوردن رهبری منطقه را در زمینه‌ علوم و فن‌آوریهای پیشرفته تا سال 2025 هدف‌گذاری کرده است. ایران در سال 2006 از شبیه سازی یک بره و در آوریل همان سال از شبیه سازی یک بزغاله خبر داد.
«بنیانا» که با تولد خود امیدها و شادی‌های زیادی برانگیخته بود متاسفانه در کمال ناباوری به فاصله هفت روز پس از تولد درگذشت.
به فاصله چند روز از تولد و مرگ زودهنگام «بنیانا»، «تامینا»، دومین گوساله شبیه سازی شده ایران و خاورمیانه و دوقلوی همسان ژنتیکی آن در پژوهشگاه رویان به دنیا آمد اما به فاصله سه روز بعد این گوساله هم به علت عوارض ناشی از تب حاد و مواج جان سپرد.
مرگ «تامینا» صبح روز سه‌شنبه ششم مرداد ماه، روز سوم تولد، دقیقا به همان عللی رخ داد که برای اولین گوساله شبیه سازی شده - «بنیانا» - روز هفتم پس از تولد رخ داده بود.
واحد نیمه صنعتی فرآوری خاک سرخ کم عیار در مقیاس نیمه صنعتی راه‌اندازی می‌شود
محققان پژوهشکده صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی در تلاشند با تدوین دانش فنی فرآوری خاک سرخ کم عیار جهت دستیابی به عیار 55 تا 60 درصد
Fe2O3 نخستین واحد فرآوری این محصول را در مقیاس نیمه صنعتی در کشور راه‌اندازی کنند.
مهندس میرعلی اصغر زینالی ــ مدیر این پروژه ــ با بیان این که این طرح در حال حاضر در مرحله فاز مطالعاتی قرار داد، اظهار کرد: در این پروژه که برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود در تلاشیم کم عیارترین نمونه خاک سرخ را با پایین ترین درجه کاربرد از طریق غنی سازی و پرعیار سازی به حدی برسانیم که بتواند در صنایع سیمان یا تولید رنگدانه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.
دستیابی محققان ایرانی به دانش تشخیص ویروس‌های گیاهی با نانوذرات نقاط کوآنتومی
رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، به کارگیری نانوذرات نقاط کوآنتومی در تشخیص ویروس‌های گیاهی را از جمله دستاوردهای محققان این پژوهشکده در حوزه نانو عنوان کرد که دانش آن در حال انتقال به بخش خصوصی است.
دستیابی به تکنیک استخراج نیمه صنعتی مواد مؤثره دارویی با سیالات فوق بحرانی
محققان دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به طراحی و ساخت سیستم استخراج مواد موثره گیاهی و دارویی با به کارگیری سیالات فوق بحرانی شده اند‌ که بیش‌تر در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
موفقیت درتشخیص زودرس سرطان سینه بااستفاده ازنانوذرات
رییس جهاد دانشگاهی اعلام کرد: محققان پژوهشگاه ابن سینای جهاد دانشگاهی در راستای دستیابی به روشهای جدید تشخیصی و درمانی سرطان موفق به تشخیص زودرس سرطان سینه با استفاده از نانوذرات و ساخت داروهای اختصاصی ایمنی درمانی سرطان خون شدند.
تشخیص زودرس سرطان سینه با استفاده از نانوذرات
دکتر محمد مهدی آخوندی، رییس پژوهشگاه فن‌آوری های نوین علوم پزشکی جهاد دانشگاهی گفت: محققان پژوهشگاه در تحقیقات خود با هدف تشخیص زود هنگام سرطان و شروع سریع اقدامات درمانی با استفاده از فن‌آوری نانو از نانوذرات کوانتومی که با توجه به ویژگی‌هایشان که ابزار کارآمدی در عرصه تشخیص انواع سرطان‌ها هستند، به منظور تشخیص زودهنگام سرطان سینه استفاده کرده‌اند.
درمان سرطان خون با استفاده از داروی اختصاصی تولید شده توسط پژوهشگاه ابن سینا
وی درباره موفقیت دیگر محققان پژوهشگاه که در زمینه درمان سرطان خون است، اظهار کرد: سرطان خون یا لوسمی نیز بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است که با تکثیر و تکامل ناقص گویچه‌های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می‌شود. در بیماری سرطان خون، مغز استخوان مقدار بسیار زیادی از سلولهای سفید خون غیرعادی تولید می‌کند.
محققان پژوهشگاه رویان موفق به تولید پروتئین LIF شدند
محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در راستای فعالیت‌های تحقیقاتی گسترده‌ خود در حوزه سلول‌های بنیادی و موفقیت سال گذشته در خودکفایی در تولید پروتئین فاکتور رشد فیبروبلاستی انسانی، موفق به تولید پروتئین
LIF شدند که کاربردهای وسیعی در تحقیقات و کاربری سلول‌های بنیادی دارد.
پروتئین(

/ 1 نظر / 6 بازدید
iran2india

مشاوره رایگان برای ادامه تحصیل در دانشگاهها و کالج های معتبر هند - تحصیل در هندوستان ----------------------- www.iran2india.ir -----------------------