گیاه بامبوی خوش یمن

آشنائی و انتخاب گیاه بامبوی خوش یمن - بامبو 1
 
گیاه بامبوی خوش یمن، طی مدت کوتاهی توانسته است جایگاه ارزشمندی بین فروشگاه های گیاهان آبی_ بادی و دوستداران آنها بازکند. اگر هنوز موفق به خریدن این گیاه نشده اید و به آن علاقمندید، مطمئناً یکی از آشنایان و یا دوستان شما که به این نوع گیاهان نیزعلاقمند است، یکی از آنها را به عنوان هدیه به شما خواهد داد. در حقیقت گفته می شود این نوع گیاه هنگامی برای ما خوش یمن است که به ما هدیه داده شود. اما این بدان معنا نیست که اگر شما خودتان گیاه را بخرید برایتان خوش یمن نخواهد بود بلکه می توانید آن را خریداری کرده و به خانه و یا محل کار خود هدیه دهید.

بابمبو به دلیل رشد سریع، استقامت و پایداری در برابر شرایط محیطی، سمبل خوش یمنی و موفقیت است. بامبوی خوش یمن گیاه مشهوری است و افراد زیادی طرفدار نگه داری آن در منزل هستند. چرا که به مراقبت چندانی نیاز ندارد و در حقیقت مناسب افرادی است که به دلیل مشغله زیاد، وقت رسیدگی به گیاهان را ندارند و یا اطلاعات کافی در باره نگه داری از گیاهان ندارند. مقاومت بامبو نیز به این دلیل زیاد است که مناسب نگه داری در جاهایی است که فاقد نور طبیعی و یا نور ضعیف می باشد. یکی دیگر از محاسن این گیاه این است که به جای صرف هزینه های گزاف که معمولاً برای تهیه گیاهان بزرگ و پرحجم استفاده می شود، باهزینه اندکی می توانید گیاه بامبوی زیبایی داشته باشید که در فضای اندک، زینت بخش میز محل کار یا منزلتان باشد.


اگر میخواهید از خواص درمانی بامبو استفاده کنید، باید گیاهی را انتخاب کنید که قوی و سالم باشد. علی الرغم عدم نیاز این گیاه به مراقبت، نمی توان به این نتیجه رسید که این گیاه فنا ناپذیر است! من هنگامی به این نتیجه رسیدم که گیاه بامبو را سریعاً در خاک کاشتم! بعد از اینکه این بلا را به سر "بامبوی بد شانس" خودم آوردم تصمیم گرفتم همیشه قبل از خرید گیاه جدید، حتما در باره آن گیاه اطلاعات لازم را به دست بیاورم. من به قولی که به خودم داده بودم عمل کردم و بعد از آن هیچ گیاه بامبوی خوش یمنی را نکشتم.
من در اینجا تمامی تجربیاتی که به دست آوردم به شما نیز آموزش می دهم تا خوش یمنی این گیاه تا سالیان سال با شما و خانوادتان باشد.

چگونگی انتخاب دسته ای از بامبوی خوش یمن:
اگر شما قصد خرید بامبو از یک مغازه گل فروشی، گلخانه و یا مراکز مخصوص تولید این گیاه را دارید، گیاهانی را انتخاب کنید که سبز روشن بوده و برگ های سالمی داشته باشد. گلدان محتوی این گیاه باید تا نصفه حاوی آب وریشه های کوچک آن نیز قابل مشاهده باشد. برگ های زرد و قهوه ای، ساقه زرد، کوفتگی ساقه، خراشیدگی و کرم خوردگی بیانگر گیاهی است که به اندازه کافی سالم نیست. اگر گلدان خاک دارد، خاک آن باید مرطوب باشد نه آنقدر که پر از آب باشد و نه آنقدر که خشک باشد. اگر گیاه بامبوی شما به وسیله پست برای شما فرستاده شده است و گیاهی زرد و خراب است فوراً با فروشنده تماس بگیرید و درخواست تعویض آن را کنید.
گیاهان بامبو معمولا در آب رشد میکنند و گاهی برای ثبات گیاه در داخل آب آن از سنگریزه های تزئینی و یا تیله های زیبا استفاده می کنند. معمولا چندین ساقه بامبو به وسیله یک ربان قرمز و یا طلائی به هم متصل می شوند که معمولاً این کار سمبل خوش شانسی است.( اگر شما گیاه بامبویی را هدیه گرفتید که ربان قرمز و یا طلایی نداشت، خود شما به راحتی می توانید ربانی تهیه کنید و به آن متصل کنید اما مراقب باشید که ربان را آنقدر سفت نبندید که باعث صدمه به ساقه ها شود.) معمولا بامبوهای پیچ دار گران تر هستند چرا که هنگام رشد این گونه پرورش داده شده اند. بعضی از افراد معتقدند که این نوع بامبو باعث خوش یمینی بیشتر است چرا که از انواع دیگر گرانتر است. اگر بخواهید شما هم می توانید با در نظر گرفتن شرایط مناسب و صبوری، ساقه راست گیاه بامبوی خود را به یک ساقه پیچ دار تبدیل کنید. البته من این موضوع را پائینتر آموزش خواهم داد.


بامبوهایی که در آب رشد می کنند، معمولا احتیاج به یک گلدان شیشه ای و یا سفالی دارند. مزیت گلدان های شیشه ای این است که شما به راحتی میتوانید سنگ های تزئینی و میزان آب گیاه را مشاهده کنید( و به راحتی میزان آب موجود در گلدان و کیفیت آن را بررسی کنید.) اما عیب بزرگ آن این است که حتی با قرار گرفتن گیاه در شرایط نوری کمینه، جلبک ها رشد میکنند. جلبک ها برای ادامه زندگی به نور احتیاج دارند و بنابراین استفاده از گلدانی که دیواره آن کدر باشد و یا گلدان های سفالی بسیار مناسب تر است.

معمولا بامبو شاخه ای یا دسته ای به فروش میرسد و یا اینکه داخل محوطه ای آنها را قرار می دهند تا شما به راحتی بتوانید بامبوهای مورد نظر خود را انتخاب کرده و داخل گلدان با سنگ ( و یا تیله های) مورد نظر خود آنهارا تزئین نمائید. اما در این صورت شما مجبور خواهید بود که از گیاه خود مراقبت کرده تا موقعی که ریشه ها به وجود بیایند. اگر نمیتوانید مراقبت های لازم را به عمل بیاورید، بهتر است بامبوهایی را بخرید که قبلا در گلدان چیده شده و ریشه دار شده اند.

به دلیل رشد ایده آل بامبوی خوش یمن در آب، شما می توانید آنها را داخل حوض آب و یا چشمه آب قرار دهید به شرطی که عمق آب کم باشد و نصف ساقه بامبو هانیز از آب بیرون باشد. در این صورت می توانید محیط اطراف بامبوها را نیز با سنگ ریزه و تیله های دلخواه خود تزئین و پر کنید.

/ 0 نظر / 5 بازدید