هنگام برف عینک آفتابی بزنید

 

یک متخصص و جراح چشم و فوق تخصص پیوند قرنیه در گفتگو با ایسنا در تعریف برف کوری گفت: افرادی که بدون عینک آفتابی در معرض برف یا یخ بخصوص در نواحی قطبی یا ارتفاعات قرار می گیرند ، دچار علائم چشمی ای می شوند که به برف کوری معروف است.

وی ، درد و قرمزی چشم ها، ترس از نور، احساس جسم خارجی در چشم ها، تورم پلک ها و کاهش بینایی را از علائم برف کوری دانست و افزود: اگر فردی حتی به مدت 20 دقیقه بدون عینک آفتابی در ارتفاعات و در محیطی که برف تازه باریده قرار بگیرد ممکن است به این عارضه دچار شود.

اسماعیلی، علت برف کوری را انعکاس اشعه ماورای بنفش از سطح برف و یخ دانست و گفت: برف تازه تا 80 درصد اشعه ماوراء بنفش را منعکس می کند و علائم آن حدود 6 تا 12 ساعت بعد بروز می کند؛ به علاوه استفاده از عینک در هوای ابری نیز توصیه می شود؛ چرا که امواج ماورای بنفش از ابرها هم عبور می کنند.

وی با رد تصور اشتباه عموم درخصوص کوری در برف توضیح داد: کاهش بینایی ناشی از برف کوری اغلب موقت است و بندرت به کوری دائمی منجر می شود و علائم چشمی حدود 18 تا 24 ساعت بعد بهبود می یابند.

اسماعیلی با اشاره به تاثیر استفاده از عینک آفتابی در پیشگیری از برف کوری در خصوص ویژگی عینک گفت: عینک ها باید فقط حدود 10 تا 5 درصد نور مرئی را عبور دهند و تقریبا تمام امواج ماوراء بنفش را جذب و دارای عدسی بزرگ باشند.

این چشم پزشک ، خروج لنزهای تماسی از چشم ، امتناع از مالش چشم ها، قرار گرفتن بیمار در اتاق تاریک ، کمپرس سرد چشم ها و استفاده از مسکن جهت کاهش درد قطره آنتی بیوتیک و عینک آفتابی را از راه های درمان برف کوری دانست.

/ 0 نظر / 5 بازدید