آشنایی با برج خلیفه دبی

 

شهر دبی پر است از چیزهای عجیب و پروژه‌های عظیم. بزرگ‌ترین جزیره ساختهانسان، ساختمان‌های دوار و هتل هفت ستاره، حالا نوبت رسیده به بلندترین برج جهان.  ساخت برج خلیفه در سال 2004 شروع شد و در 4 ژانویه 2010 بهره‌برداری شد. نام "خلیفه" در روز بهره‌برداری توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، امیر دبی و به افتخاروی به این برج داده‌شد.

برج خلیفه 828 متر ارتفاع، 160 طبقه، بیش از هزار واحد آپارتمان، 49 طبقه اداری، 4 استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان برج دارد.علاوه بر این یک هتل با 160 اتاق در طبقات پایینی برج با نام طراح مد ایتالیاییجورجیو آرمانی واقع شده‌است.

برج خلیفه تا زمان افتتاح7 رکورد دارد:

• بلندترین برج جهان
• 
بلندترین سازه جهان که بدون کمک کابل و یا وسیله دیگریسرپاست
• 
دارا بودن بیشترین طبقات
• 
دارا بودن بیشترین مساحت طبقات بینساختمان‌های جهان
• 
بزرگترین بالکن برای تماشای نمای بیرون برج
• 
دارا بودنآسانسور با بیشترین مسافت طی شده
• 
دارا بودن بلندترین آسانسور باربری جهان

طراحی

طراحی برج خلیفه توسط آدریان اسمیت و شرکت SOM آمریکا و با الهام از معماریاسلامی و طبیعت صحرا انجام شده‌است.

گل صحرایی Hymenocallis اصلی‌ترین ایده‌های طراحی برج دبی را به معماران آنداده‌است. این طراحی نه تنها از نظر شکل فیزیکی نیروی وارده توسط باد در طبقات آخررا مهار می‌کند، بلکه به ساکنان هر کدام از طبقات نمایی منحصر به فرد و بدون اشرافبه سوی سایر واحد‌ها می‌دهد.همچنین استفاده از طاق در نمای برج نشان دهنده الهام گرفتن طراحان برج خلیفه ازمعماری اسلامی است.

ابتکارهای دوستدار محیط زیست

هوای گرم و مرطوب دبی به همراه سیستم خنک کننده پیشرفته برج باعث می‌شود تا حجمزیادی بخار آب و رطوبت از طریق سیستم کندانسور دستگاه‌های خنک کننده به مایع تبدیلشود. حجم این آب مایع در سال به 15 میلیون گالن برابر با حجم 20 استخر سایز المپیکیمی‌رسد و برای مصارف مختلف استفاده می‌شود.

تمیز کردن برج

نمای برج خلیفه 26 هزار شیشه دارد. تمیز کردن این شیشه‌ها تنها با استفاده از یکسیستم بالابر پیشرفته انجام می‌شود و تمیز کردن کامل آن 2 تا 3 ماه طول می‌کشد.

پایه برج

یکی از شاهکارهای مهندسی که در برج نظر هر متخصصی را جلب می‌کند، قرار دادن 500هزار تون وزن برج بر روی یک فریم مثلث شکل با ارتفاع 3.7 متری است.  این فریم از میلگردهایی به قطر 1.5 متر که در عمق 50 متری زمین فرو رفته استتشکیل شده‌است.

مقابله با باد در ارتفاع 800 متری

بیش از 40 تست تونل باد مختلف بر روی برج خلیفه انجام شده‌است تا تمام آثار باددر ارتفاع 800 متری از سطح دریا بر روی برج مشخص شود.برج خلیفه از سه بخش پایینی، میانی و بالایی تشکیل شده‌است. هر کدام از اینقسمت‌ها به گونه متفاوتی طراحی شده‌اند تا در برابر جریان باد و همچنین تغییراتفشار و دما رفتارهای متفاوت و آرمانی داشته باشند.

 

وسایل حمل و نقل به بالای برج

در برج خلیفه 58 آسانسور و 8 پله برقی به طور مداوم کار حمل و نقل ساکنین بهطبقات مختلف برج را انجام می‌دهند.آسانسور بار و آتش‌نشانی برج توانایی حمل 5500 کیلوگرم جرم را دارد و بلندترینآسانسور باری جهان است.آسانسورهای برج قابلیت برنامه ریزی هوشمند برای مواقع تخلیه اضطراری و آتش‌سوزیرا دارند و به افراد نمایی از بیرون برج را می‌دهند ظرفیت 12 تا 14 نفر رادارند و با سرعت 10 متر بر ثانیه حرکت می‌کنند.

/ 0 نظر / 6 بازدید