خیانت مردان

قصه خیانت گرچه به نظر می‌رسد که قصه‌ای تکراری و تلخ است و زن‌ها آن را معمولا در "اصلا مردها بی‌وفا هستند" خلاصه می‌کنند؛ اما خیانت مربوط به امروز و دیروز نیست. دکتر آذردخت مفیدی، روانشناس، در این باره می‌گوید:" در دوران کودکی بین سنین 3تا 5 سالگی مثلثی عاطفی بین کودک، مادر و پدرش به وجود می‌آید. در پسرها به این اودیپ و در دخترها به آن الکترا می‌گویند. در این سن کودک یک دلبستگی عاطفی شدید به والد غیر هم جنس پیدا می‌کند و با والد همجنس به رقابت می‌پردازد. اولین مثلث عاطفی بشر در آن موقع است. بعدا در سنین بزرگسال در رابطه‌های بین دو جنس مخالف هم، ناخودآگاه زن و مرد این مثلث را به صورت معکوس درست می‌کنند. زنی که در کودکی بر سر پدرش با مادرش رقابت می‌کرد حالا مرد دیگری را سر راه همسرش قرار می‌دهد تا با او رقابت کند. این موارد در بسیاری از اوقات نرمال است. مثلا در یک مهمانی زن توجه خاصی به مرد دیگری می‌کند و با او گپ می‌زند و یا مرد با زن دیگری گرم می‌گیرد که باعث حسودی می‌شود. حتی در مواردی این مسائل به ظاهر معمولی کوچک، باعث تداوم رابطه زوجین می‌شود چون اگر فردی احساس کند که دیگری را تحت هر شرایطی دارد، بی‌اعتنا می‌شود. بنابر این مثلث‌های عاطفی می‌تواند به قوام زندگی کمک کند اما تحت شرایطی می‌تواند تشدید شود که از آن‌جا به بعد وارد حوزه روان-آسیب‌شناسی می‌شویم. یعنی یکی از زوجین تعهدش را به هر نسبتی در رابطه با زوجش از دست می‌دهد."

موارد نقض این تعهد که اسمش را خیانت گذاشته‌اند به نظر خیلی‌ها بیشتر از گذشته شده. آن‌ها اعتقاد دارند که در زمان‌ های قدیم روابط این‌قدر سست و شکننده نبود.

پیدا کردن نمونه‌هایی از زنان در ایران که با وجود مشکلات اخلاقی همسر یا بدرفتاری و ... از او جدا نمی‌شوند برای یک ایرانی کار سختی نیست. زنانی که به قول خودشان " می‌سوزند و می‌سازند" و یا وقتی دیگر تحمل‌شان تمام می‌شود در دادگاه‌ها می‌گویند:" دیگر کارد به استخوانم رسیده بود". اصطلاحاتی که اگر یک بار دیگر نگاهشان کنیم بسیار پرمعنا هستند.

انواع شخصیت‌های رشدنیافته به دلایل مختلف دست به خیانت می‌زنند مثلا در بسیاری از موارد ممکن است فرد بالغ از احساس تعهد بترسد و فکر کند که نمی‌تواند مسئولیت چنین رابطه‌ای را بپذیرد، این قضیه باعث می‌شود که او از رابطه تنگاتنگ فقط با یک نفر پرهیز کند. چون فرد بالغ مدام در حال انتخاب است و تنها پذیرش مسئولیت این انتخاب را محدود می‌کند.

 همه مردان تا حدی می دانند که خیانت کار درست و پسندیده ای نیست و از ابتدا اکثر آنها حتی فکر خیانت را هـم به سـر خطور نـمی دهند ولـی مـتاسـفانه گاهی دچار این اشتباه و گناه بزرگ می شوند. در ادامه 10 نشانه اصلی خیانت در مردان را می خوانید.

 نشانه شماره 1:  از بین رفتن عشق و علاقه

افسوس که پس از گذشت زمـان طـولانــی با هــم بـودن، بـرخــی مـردان آن عــشـق و عــلاقه و احـساساتـی را که در ابتدا به همسرشـان داشتند، از دست میدهند.  اما این رابطه به جزئی از وجودشان مبدل شـده. جـدایی بسیار دردناک و تاثر برانگیزاست. پس بجای جدایی باید چاره ای اندیشید و به زندگی شیرین در کنار هم ادامه داد.

 نشانه شماره 2:  افزایش ساعات کاری

 بیشترشدن مدت زمانی که بقول او بدلیل اضافه کاری یا جلسه سر کار میماند یکی از نشانه های مهم است. این فرصت خوبی است برای ملاقات و قرارهای عاشقانه.

 نشانه شماره 3: تفکر زیاد و خیره شدن

بتازگی زیاد توی فکر است، معمولا" به یک نقطه خیره میشود و در افکار خود فرو رفته، آیا مشکل کاری دارد؟ با کـسی دعوایـش شده؟ اگر نـه پـس از خـواب خـرگوشـی بیدار شوید.

نشانه شماره 4: کم حرفی و سرد مزاجی

 یکی از نشانه ها این است که او دیگر در خانه حرف نمی زند و یا بسیار کم حرف شده است، با شما به سردی برخورد کرده و  احساسات شما را بی معنی می انگارد و دیگر حرفهای عاشقانه نمیزند.

نشانه شماره 5:  مخفی کردن موبایل و تلفنهایی بی جواب

موبایلش را هیچگاه از خودش دور نمیکند ،هنگام زنگ خوردن بسرعت سراغش رفته و به آرامی صحبت می کند. تلفنهای مشکوک و مزاحم زیاد شده است.

نشانه شماره 6 : اتهام به خیانت

از قدیم گفتن "دست پیش بگیر تا پس نیـفتـی" و  "کافـر هـمـه را بـه کیش خود پندارد". بله او شما را به خیانت متهم می کند در حالی که هیچ دلیل و مدرکی ندارد. چون خود چنین افکاری درسردارد اینطور می انگارد که شما نیز به دنبال کج روی و تقلب هستید.

انگ زدن های بی مورد، سوال پیج کردنهای پی در پی و بدون منطق می تواند نشانه مهمی برای خیانت در او باشد.

نشانه شماره 7: جبهه گیری و پرخاشگری

 هنگامی که از او میپرسید "چرا دیر کردی؟" یا "چرا موبایلت خـامـوش بود؟" او با لحنی تند و چهره ای برافروخـته شـروع بـه توجـیه شـما می کـند و با اسـترس پاسخ سوال را می دهد. برای هر موضوع بی اهمیتی شروع به بهانه تراشی و تند خویی می کند.

 "آنکه از حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟" هر قدر پاسخها با لحن آرامتر و منطقی تر بیان شوند، احساس صحیح بودن آنها بیشتر تقویت خواهد شد و بالاعکس.

نشانه شماره 8:  احساس گناه و شرمندگی زیاد

 او بدلیل گناهی که در مورد شما مرتکب شده احسـاس گـناه و عذاب وجدان می کند بنابراین وقتی هدیه ای به او می دهید و یا کار غیر منتظره ای برایش انجام می دهید، چهره اش منقلب شده و علائم شرمندگی در چهر ه اش موج خواهد زد.

 نشانه شماره 9:  تغییر شخصیت وشکل ظاهری

نوع لباس پوشیدن او تغییر می کند، جملات جدید بیان می کند، حرکات متفاوت از او سر می زند، ساعت خواب و بیداریش تغییر می کند، غذاهای جدیدی طلب می کند. بـیـشتر حـمام مـی رود، مـوهای خـود را بـرخـلاف گـذشـتـه حـالـت داده و آغـشتـه بـه ژل می نماید. او می خواهد مطابق با میل دیگری رفتار کند، لباس بپوشد، حرف بزند، غذا بخورد و ...

نشانه شماره 10:  افزایش ناگهانی ساعت  کاری در اینترنت

امروزه اینترنت و اسلحه بسیار قوی آن یعنی "چت" وسیله ای مطمئن و امن برای رد و بدل حرفهای عاشقانه و الـبته درد دل های شبـانه بــرای عشـاق تازه بـهـم رسیده و یا نرسیده تلقی می گردد. گـذراندن سـاعتهای متـمادی شـوهرتان را در جـلـوی کامپیوتر بحساب انجام کارهای اداری و استفاده عـلمـی او از کامـپـیوتر نـگذارید و کمـی بیـشتر حواستان را جمع نمایید.

نتیجه: گرچه نـشـانه های ذکر شـده به هیـچ عنـوان دلیـل قطعی برای خیانت مردان محسوب نمیگردد، دانستن آنها برای پیشگیری از خیانت پیش از وقوع مفید می باشد. فضای خانواده خود را با صداقت و صمیمیت گرمتر و جذاب تر نمایید.

/ 0 نظر / 6 بازدید