نور پردازی در آشپزخانه

چنانچه آشپزخانه ی شما باز باشد به جهت آنکه تغییری در زاویه دید افرادی که بیرون آشپزخانه هستند و به عبارتی فضای داخل آشپزخانه در معرض دید آنها میباشد استفاده از چراغهای سقفی آویزان به صورتی که روی پیشخوان آشپزخانه واقع گردد، علاوه برآنکه توجه سایرین را از داخل آشپزخانه به این سطح معطوف میسازد در فضاهای بزرگتر به نحوی خاص ارتفاع فضا را نیز کاهش میدهد. در همین راستا و برای تاثیر بیشتر استفاده از رنگ های شاد و زنده که متضاد با رنگ زمینه باشد باید مورد توجه قرار گیرد.

اما اگر کابینت هایی از جنس چوب و به رنگ تیره را انتخاب کرده اید میتوانید از ادغام نورهای زرد و سرد کمک بگیرید تا حس تعادل به محیط داده شود. این در حالیست که در خصوص مورد اول تابش نور زرد کفایت میکند.

در خصوص آشپزخانه های کوچک آنچه مورد تاکید و توجه همگان میباشد بهره ی کافی بردن از منابع نوری است. به صورتی که کمترین سایه ای از تابش نوری که به اشیا تابانده میشود ایجاد نگردد. همچنین پاکیزه نگه داشتن اینچنین فضای کوچکی در کنار اینگونه نور پردازی باعث بزرگتر به چشم آمدن آن میگردد. بحث نور پردازی در نوع مخفی یا موضعی آن به سبب ایجاد سایه هایی که دارند میبایست به صورتی اصولی اجرا شود. زیرا اینگونه نور پردازی برای مدت زمان طولانی خسته کننده و کسالت آور میباشند. لذا در هنگام طراحی و شیوه ی نور پردازی آشپزخانه آنچه به عنوان 3 اصل اولیه که در ابتدای بحث مطرح شد باید مورد توجه خاص قرار گیرد. زیرا عکس مطلب فوق نیز برقرار است و چنانچه تابش نور به صورتی مستقیم و در نتیجه روشنایی بیش از حد ایجاد شود باعث پیدایش ناراحتی در چشم و بروز سردرد میگردد. اما چنانچه از منابع نوری و حالتی که هر کدام در فضا ایجاد میکنند به موقع و به نحو احسن استفاده شود، شاهد اینچنین مسایلی نخواهیم بود. اینکه فضایی مدرن ساخته اید یا سنتی خود رابطه ای مستقیم با نورپردازی دارد.

استفاده از هالوژن ها که نوری موضعی از خود ساطع میسازند و یا لامپها و چراغهای پایه داری که قابلیت تنظیم جهت تابش را دارند در یک طراحی مدرن سهم بسزایی خواهند داشت. در عین حال بهره گیری از لامپهایی که نوری زردتر و همچنین گرمتری دارند ترکیبی مناسب برای آشپزخانه ای سنتی میباشد و البته تنها نوع نور و لامپ نیست که بر روند مدرن سازی یا سنت گرایی تاثیرمیگذارد. انتخاب و نصب لوستر و چراغ های آشپزخانه عامل بعدی است.

 

توصیه هایی کوتاه :

1- استفاده از میزهای تاشو در فضاهای کوجک که بر روی دیوار نصب میشوند.

2- هماهنگ ساختن صندلی ها در هنگام طراحی و یا خرید به جهت آنکه هم قابل استفاده برای میزهای تاشو و هم برای قسمت پیشخوان آشپزخانه تا زمانی که میز را جمع کرده اید صندلی ها دستو پاگیر نباشند.

3- در صورت کمبود جا در آشپزخانه از فضای خالی بالای کابینت ها و یخچال بهترین استفاده را ببرید. این کار را با طراحی و ساخت چند قفسه ی زیبا و هماهنگ با فضای آشپزخانه انجام دهید.

4- همچنین میتوانید با نصب طبقه ای باریک در حد فاصل کابینت های فوقانی و سطح کار برخی از وسایل مورد نیاز خود را روی آن بچینید.

5- هنگام انتخاب و تهیه پرده به جنس آن و مقاومتش در برابر شستوشو توجه نمایید. زیرا آشپزخانه فضایی است که به علت پخت غذاهای متفاوت دوده و چربی فضایش را احاطه میکند و هر از گاهی پرده را باید شست.

6- ارتفاع پرده به گونه ای باشد که ار سطح کابینت ها و به خصوص اجاق گاز فاصله مناسب داشته باشد

 

 

/ 0 نظر / 19 بازدید