پرسش و پاسخ کامپیوتری نمایش فایل مخفی و ویروس

پرسش و پاسخ
سئوال: ویروسی وارد کامپیوتر من شده و یک سری فایل ها را به صورت سیستمی مخفی کرده است. می خواستم بدانم چگونه می توان این فایل ها را به حالت قبلی برگرداند. ویروس هم پاک شده ولی این فایل ها مخفی باقی مانده اند.


همان طور که متوجه شده اید این ویروس فایل های شما را به صورت ناخواسته مخفی می کند. ابتدا باید باید این ویروس را از بین ببرید (که ظاهرا شما این کار را به درستی انجام داده اید). آنتی ویروس های Nod32 و BitDefender در این زمینه کارگشا هستند. با پاک شدن ویروس اثرات آن باقی می ماند. بنابراین باید فایل ها و پوشه های مخفی شده را بیابید. برای این کار در یک پنجره Explorer (مانند My Computer) از منوی Tools گزینه Folder Options را انتخاب کنید. از لبه View گزینه show hidden files and folders را انتخاب کنید. تیک دو گزینه Hide extension for known file types و Hide protected operating system files را نیز بردارید و تایید کنید.

Pix «« p 12 – Help001 »»

حال از منوی Start گزینه Run را انتخاب کرده و عبارت cmd را تایپ و تایید کنید. برای نمونه فرض می کنیم تمام فایل های درون پوشه test در درایو C مشکل یادشده را دارند. در پنجره بازشده عبارت زیر را وارد کنید:

attrib -H -S C:\Test /S6

با این کار تمام فایل ها و پوشه های درون Test از حالت مخفی و سیستمی درآمده و به حالت عادی بازخواهند گشت.

لازم به ذکر است که با استفاده از برنامه Attribute Changer نیز می توانید همین کار را به راحتی انجام دهید. به این ترتیب که پس از نصب این برنامه با کلیک راست بر روی هر فایل یا پوشه این برنامه امکان انتخاب دارد و امکان تغییر ویژگی های آن را خواهید داشت.

 

سئوال:  1- چگونه مدل کارت گرافیک خود را بفهمیم 2- چگونه از سایتی که گزینه لغو عضویت ندارد عضویت خود را لغو کنیم مانند سایت www.dot.tk

1- یک راه این است که روی Desktop کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. از پنجره Display Properties و از لبه Settings گزینه Advanced را انتخاب کنید. از پنجره بازشده لبه Adapter را انتخاب کنید. در این قسمت مشخصات کارت گرافیک خود را خواهید دید.

روش دیگر این است که از منوی Start گزینه Run را انتخاب کنید و در پنجره مربوطه عبارت dxdiag را تایپ و تایید کنید. از پنجره بازشده لبه Display را انتخاب کنید. مشخصات کارت گرافیک خود را در این قسمت ببینید.

ضمن این که در این رابطه می توانید از نرم افزارهای SiSoftware Sandra و gpu-z نیز کمک بگیرید.

2- چنانچه دامنه ای در اختیار شما قرار داده شود امکاناتی نظیر حذف آن نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت (با کمی دقت می توانید در سایت مذکور آن را بیابید). اما اگر منظور شما دریافت اسپم از این گونه سایت ها است، ضمن اینکه باز برای این گونه موارد نیز خود سایت امکاناتی فراهم کرده می توانید با مارک کردن فرستنده این گونه میل ها در صندوق پست الکترونیکی خود به عنوان Spam جلو ارسال دوباره این گونه میل ها را به صندوق پست الکترونیکی خود بگیرید.

سئوال: آیا برنامه ای در موبایل برای اداره دانلود وجود دارد؟ در صورت وجود از کدام سایت می توانیم  بگیریم؟

البته. با نرم افزار مدیریت دانلود aED Dloader و امکانات بسیار زیادی که در اختیار شما قرار می دهد ضمن برطرف کردن مشکلات گذشته می توانید سرعت بالاتری را هم تجربه کنید. از دیگر ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- امکان دانلود از Rapidshare

- قابلیت Resume

- قابلیت ذخیره بر روی مموری کارت گوشی

- دانلود بدون محدودیت حجمی

Pix «« p 12 – help002 »»

برنامه Advances Download Manager ویژه گوشی های نوکیا سری N نیز از دیگر برنامه هاست که از سایت های ارایه دهنده سرویس های تلفن همراه قابل دانلود است.

از دیگر برنامه هایی که در همین زمینه به کار می روند و ویژه گوشی های نوکیا سری 60 می باشد Download accelerator است.

سئوال: هنگامی که وارد  Recycle Binمی شوم هیچ آیکونی دیده نمی شود و فایل های پاک شده در آنجا نمایش داده نمی شود و هنگامی که گزینه Empty Recycle Bin را انتخاب می کنم پرسیده می شود که آیا می خواهید این 33 فایل حذف شود یا نه که با انتخاب گزینه Yes این کار انجام می شود ولی آیکون Recycle Bin همچنان به صورت پر باقی می ماند و با تکرار این کار نیز دوباره همین اتفاق روی می دهد. در ضمن من از نرم افزار Eset Smart Security 4 آپدیت شده استفاده می کنم که هیچ مشکلی را گزارش نداده است.

مراحل زیر را دنبال کنید:

Start -» Run -» Cmd

تایپ کنید ( کپی کن )

 rd /s \recycler

Pix «« p 12 – help003 »»

اگر جواب نگرفتید مراحل زیر را دنبال کنید:

توجه داشته باشید که RECYCLER و RECYCLED با هم تفاوت دارند.

C:\»cd recycler

C:\RECYCLER»attrib

File not found - C:\RECYCLER\*.*

C:\RECYCLER»cd..

C:\»cd recycled

C:\Recycled»attrib

SH C:\Recycled\desktop.ini

A H C:\Recycled\INFO2

C:\Recycled»

وقتی وارد شدید تایپ کنید cd+space = enter

حاصل میشه \:c

سپس تایپ کنید cd RECYCLER = enter

سپس attrib تایپ کنید

اگر جواب نگرفتید cd Recycled را تایپ کنید

سپس attrib تایپ کنید

بعد از مراحل فوق این برنامه را دانلود کنید

http://go.microsoft.com/?linkid=9661135

سپس از شما می خواهد کامپیوتر را ریستارت کنید

سوال – چند وقتی است که گزینه  task managerازبین رفته است وعمل نمی کند. من با آخرین نسخه آنتی ویروس NOD32 سیستم خود را اسکن کردم ولی هیچ ویروسی پیدا نشد. لطفا مرا راهنمایی کنید.

با وجود این که برای این مشکل بارها و بارها راه حل های متفاوتی ارایه کرده ایم این بار نیز راه حل  دیگری را برای شما عزیزان ارایه می کنیم. امید است که مشکل برطرف گردد.

از منوی Start گزینه Run را انتخاب کنید و در پنجره مربوطه عبارت زیر را تایپ و تایید کنید.

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\

CurrentVersion\Policies\System /v

DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

و یا می توانید در رجیستری به مسیر

KEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows

\CurrentVersion\Policies\System

بروید. از پنجره سمت راست روی مقداری با نام DisableTaskMgr دوبار کلیک کنید و مقدار آن را از یک به صفر تغییر دهید. پنجره های باز را ببندید. چنانچه رجیستری شما نیز غیرفعال شده می توانید از منوی Start گزینه Run را انتخاب کیده و عبارت زیر را تایپ و تایید کنید:

REG add KCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableRegistryTools /t REG_DWORD /d 0 /f

باید توجه داشت که معمولا این ویروس با ورود به شاخه اصلی هر درایو (دوبار کلیک) دوباره فعال خواهد شد. بنابراین برای ورود به شاخه اصلی درایوها در قسمت آدرس بار نام درایو موردنظر (برای نمونه درایو C) را به صورت (C:) وارد کنید. از Folder Options فایل های مخفی را قابل نمایش کنید و همین طور تیک گزینه های Hide Protected… را بردارید تا بتوانید فایل های سیستمی را نیز ببینید. حال در شاخه اصلی هر درایو چنانچه فایلی با نام Autorun.inf دیدید آن را پاک کنید (با روشی که برای ورود به هر درایو تعریف کردیم).

بهتر است در اولین فرصت آنتی ویروسی قوی و به روز را نصب کنید. در این مورد Kasper Sky نسخه آخر آن می تواند به شما کمک کند.

/ 1 نظر / 3 بازدید
Sonya Pezashkian

سلام. وبلاگ بسيار پرمحتوا، زيبا و مفيدي داريد. مدتي هست که وبلاگ شما و مطالبش رو با اشتياق تمام دنبال ميکنم. اولا خواستم که ازتون تشکر کرده باشم. بعدشم بخاطر قدرداني از زحمات بدون چشمداشتتون شما رو با يک وبسايت رايگان افزايش ترافيک و بازديد کننده واقعي که تاثير خيلي زيادي تو افزايش ترافيک و افزايش فروش محصولات و درآمد اينترنتي وبسايت و وبلاگهاي من داشته آشنا کنم. اين وبسايت تو يک مدت کوتاه بيش از يک ميليون بازديد کننده واقعي به وبلاگ يا وبسايتتون ميفرسته. http://www.yexan.com حيفه که اين يک ميليون نفر از ديدن وبلاگ پر محتوا و زيباتون بي نصيب بمونن. به اميد ديدار در قله هاي موفقيت