چه کار کنیم تا در زمستان دلمان نگیرد؟

احساس خستگی ، بی حوصلگی ، تنگ بودن خلق و هم چنین افزایش وزن از دیگر عوارض این اختلال است. تازه ترین تحقیقات دانشمندان نشان می دهد ساعت داخلی بدن عامل تعیین کننده اختلال خلقی فصلی است.این تحقیق حاصل مطالعه ژنتیکی روی 152 کودک مبتلا به اختلال خلقی فصلی و 142 کودک بدون این اختلال است.

 نتایج نشان می دهد که ژن های ساعت در مجموع و مخصوصا ژن RORB ممکن است نقش مهمی در بروز اختلال خلقی فصلی داشته باشد.این تحقیق که از سوی دانشمندان دانشگاه هند انجام شده نشان می دهد این ژن که به طور عمده در چشم، غدد پینه رآل و مغز یافت می شود به نظر می رسد که با تنظیم ساعت بیولوژیک ارتباط داشته باشد.

مقصر افسردگی در فصل پاییز و زمستان ملاتونین است . هورمون ملاتونین که "هورمون وابسته به خواب" نیز نام دارد و در تاریکی و هنگام خواب شبانه بیشترین میزان ترشح را دارد.متناسب با تغییرات فصل، تغییراتی در ساعت بیولوژیکی بدن بوجود می آید. این تغییرات درروشنایی و نور ناشی از تغییر فصل هر چند که جزئی باشد، می تواند باعث عدم تطابق ساعت فیزیولوژیکی بدن با برنامه روزانه شخص شود. شایع ترین ماه هایی که می تواند منجر به تغییرات فصلی و افسردگی شود، دی و بهمن ماه است وبیشتر افراد مبتلا را خانم های جوان تشکیل می دهند.

 مبتلایان به اختلال عاطفی فصلی به درمان های بیشتری مانند ضد افسردگی ها و نوردرمانی نیاز دارند اما دل گرفتگی رفتاری معمولا با افزایش فعالیت جسمانی و افزایش نور محیط کار و زندگی برطرف می شود.

 اگر شما هم با آمدن فصل پاییز و زمستان احساس بدخلقی می کنید و یا به عبارتی مبتلا به اختلال خلقی فصلی

 هستید، صبر کنید ،مدام نگویید از زمستان بدم میاید، وای دوباره پاییز شد. کمی تامل کنید. می توانید با رفتن به پزشک و یا مشاوره در مورد احساسات خود حرف بزنید.

راه های کاهش احساس افسردگی در فصل زمستان

 در ساعات روز از رفتن به مکان های تاریک اجتناب کنید.

وقتی دمای هوا خوب ومناسب است پنجره ها را باز کنید تا نور طبیعی داخل اتاق بیاید

اتاق تان را با رنگ روشن رنگ کنید و از لامپ های روشن تر و پرنورتر در اتاق استفاده کنید.

زیر نور طبیعی خورشید و در وسط روز بیرون بروید و قدم بزنید.

با دوستان خود برای تفریح بیرون بروید

هنگامی که سر کار هستید، به طور کوتاه ولی مکرر در طول روز پشت پنجره و یا جایی که نورگیر است بروید.

/ 0 نظر / 11 بازدید