تو را با خانواده ات می خواهم

تو را با خانواده ات می خواهم
 قدیمی ها می گفتند باید گوش و گوشواره را با هم بخواهید. روابط خانواده با والدین همسران نیز به همین قاعده است اما همه زوج ها آن را رعایت نمی کنند.

سهراب و ندا چند سالی است که با هم ازدواج کرده اند. سهراب از یک خانواده متوسط است و پدرش آلزایمر است. بیماری او روی زندگی آنان هیچ اثری نمی گذارد غیر از این که نگاه ندا را به شخصیت سهراب و خانواده اش تغییرداده است.

سهراب می گوید از وقتی که همسرم فهمیدپدرم بیماری دارد دیگر نه به من و نه به خانواده ام احترام نمی گذارد و هر وقت مشاجره اندکی پیش می آید، به پدرم توهین می کند و می گوید پسر یک روانی بهتر از این نمی شود. دیگر نمی خواهم توهین های او را تحمل کنم و اگر رفتارش را بهتر نکند قصد دارم از او جدا شوم.

خانواده دو طرف در زندگی زناشویی نقش مهمی دارند و نمی توان فکر کرد زن و شوهر می توانند در سایه احترام و حرمت با هم زندگی کنند در حالی که ارزشی برای خانواده یکدیگر قائل نیستند.

بیشتر مشاوران بر نکات مهمی اتفاق نظر دارند.توصیه هایی مهم از مشاوران معروف دنیا در مورد روابط با خانواده همسر را در ادامه می خوانید:

احترام
اگر حتی فکر می کنید آنها سزاوار احترام نیستند، در هر حالتی به آنها احترام بگذارید.

وفاداری
این خیلی طبیعی است که همسر شما نسبت به خانواده اش احساس وفاداری داشته باشد. شما با این کار هرگز در درجه دوم قرار نمی گیرید.

انتقاد
اگر ماجرایی برایتان اتفاق افتاد به خودشان انتقاد نکنید و اگر همسرتان (زن یا مرد) انتقادی از آنها می کند فقط گوش دهید و جبهه نگیرید. این یکی به دو کردن ها می تواند مشکلات بیشتری را درست کند.

ریشه ها
خاستگاه همسرتان را کشف کنید و ببینید در چه خانواده ای و با چه نوع ساختاری بزرگ شده است. بهتر است این مساله قبل از ازدواج صورت گیرد.

احساسات
خودتان سعی کنید قبل از سوالات او خود و احساساتتان و نوع نگرش خانواده تان را برای همسر (شریک یا نامزد) بگویید و اگر انتقادی از یک روش تربیتی دارید بیان کنید.

علاج کردن
اگر مشکلی با خانواده تان دارید و این قضیه روی شما و زندگی تان تاثیر گذاشته اول آن را حل کنید و هرگز وارد زندگی زناشویی تان نکنید.

نه گفتن
درک کنید چه مقدار رابطه با خانواده خودتان لازم است و از آن بیشتر به زندگی تان لطمه می زند. یک کلمه رمز مثل (نه) داشته باشید و وقتی که احساس کردید دیگر این ملاقات کافی است آن را بکار ببرید.

مراقب بودن
راجع به سلامتی و اوضاع اقتصادی آنها در محافلتان پرس و جو کنید. سعی کنید آنچه را از نظر مراقبت روحی و موقعیتی نمی توانند به دست آورند تا حد امکان فراهم کنید، چرا که روزی شما هم نیاز هایی خواهید داشت.

مرز نگه دارید
مرز هایی برای روابط تان تعیین کنید. مثلا روزهای تعطیل، آخر هفته ها، مسائل مالی، ملاقات ها، تنهایی و....

تقدم
همیشه، اول زندگی مشترک را راس هرم قرار دهید.

بیشتر بشناسید
آشنایی محبت ایجاد می کند، هرچه بیشتر همدیگر را ببینید، بیشتر می توانید ارتباط عاطفی برقرار کنید.

بنابراین به جای دوری از همدیگر، نزدیکی و رفت و آمد بیشتری داشته باشید.

برخود مسلط باشید
بر رفتار خود مسلط باشید و قبل از این که رو به روی خانواده همسر قرار بگیرید، در خود آرامش ایجاد کنید یا حداقل این طور وانمود کنید.

از دعوا و جر و بحث پرهیز کنید
اگر مدام با خانواده همسرتان درخصوص موضوعاتی مانند سیاست و... بحث می کنید، سعی کنید با آنها کنار بیایید. از ایراد گرفتن از بقیه دست بردارید زیرا دور از ادب است و این رفتار از آنجا که خوشایند نیست موثر نخواهد بود.

به ارزش های خود احترام بگذارید
یکی از رازهای بزرگ انسان ها، این است که هنگامی که ما خود را قبول داریم بقیه نیز ما را باور دارند در غیر این صورت، مورد اذیت بقیه قرار می گیریم.

ریش سفیدها و گیس سفیدها
به خاطر رفتاری که شما نامش را لوس کردن می گذارید در مورد بچه ها با پدر بزرگ و مادربزرگ ها درگیر نشوید. بگذارید پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نوه های خودشان را کمی لوس کنند. بچه ها می دانند در مقابل چه کسی چه رفتاری داشته باشند.

حق والدین
والدین دوست دارند کار درست را برای بچه های خود انجام دهند و اگر احساس کنند به نظراتشان احترام نمی گذارید مشکل ساز خواهد شد.

گله گذاری نکنید
اگر با هم مشکل دارید از خود بپرسید، برای مادر و پدرشوهرم چه اهمیت دارد؟ ما باید خودمان مشکلات را با هم فکری رفع کنیم.

تحمل کنید
به همسر و فرزند خود فکر کنید، رابطه شما با خانواده شوهرتان به دلیل وابستگی همسر و بچه ها که از همه چیز برای شما ارزشمندترند باید همراه با احترام و رعایت حقوق متقابل و به دور از هرگونه تنش باشد اگر مشکلی دارید بهتر است به این تنش پایان دهید. اگر در وضعیت نامناسبی قرار گرفته اید موضوع صحبت را عوض کنید. از قرارگرفتن در وضعیت های دشوار پرهیز کنید. جلوی زبان خود را بگیرید و ساعت های کسالت بار همراهی با آن ها را تحمل کنید.

/ 0 نظر / 5 بازدید