حساسیت به زیبایی و درمان

حساسیت به زیبایی
بسیاری برای زیباتر شدن گردنبند یا دستبند می خرند و بسیاری هم بجای طلا ترجیح می دهند از نوع ارزان تر آن که اصطلاحا بدلیجات نامیده می شود، استفاده کنند. اما گاهی این بدلی ها به آنها نمی سازد و تمام پوست بدن فرد به خارش می افتد و قرمز می شود. علت چیست؟
حساسیت به بدلیجات یک نوع التهاب پوستی تماسی است. التهاب پوستی تماسی یک واکنش التهابی پوست است. این واکنش التهابی در اثر برخورد پوست با مواد حساسیت زا ایجاد می شود. این حساسیت ها شایع ترین نوع اگزما محسوب می شوند.

شایع ترین فلزی که باعث حساسیت می شود نیکل است. حساسیت به نیکل در خانم ها شایع تر از آقایان است.

علائم حساسیت
علائم حساسیت شامل سوزش، قرمزی، تورم، پوسته پوسته شدن، خارش و در موارد شدیدتر ایجاد تاول و ترشح مایع است. این علائم در محل تماس با بدلیجات همانند گردن، لاله گوش، مچ دست و انگشتان، دیده می شود.

گرما و تعریق بیشتر پوست را مستعد حساسیت به این مواد می کند. خشکی زیاد پوست نیز احتمال انواع حساسیت های تماسی را بالا می برد.

البته بسیاری از مردم نسبت به نیکل حساسیت ندارند و بدنشان واکنش نشان نمی دهد، ولی در تعداد کمی از افراد مستعد مواجهه با این مواد موجب بروز التهاب پوستی می شود. پزشکان در کلینیک های آلرژی با انجام تست پوستی حساسیت متوجه می شوند که فرد به کدام یک از مواد حساسیت دارد. در این تست ها، مواد حساسیت زای مختلفی نظیر انواع فلزات با پوست تماس داده می شود و واکنش بدن نسبت به آنها بررسی می شود.

درمان
اصل اساسی در درمان عدم استفاده از این اشیاء است. اما در زمان بروز حساسیت، بخصوص اگر شدید باشد لازم است فرد به پزشک مراجعه کند و تحت کنترل دارویی قرار بگیرد.

داروهای کورتون دار یکی از اصلی ترین داروهای تجویزی پزشکان برای حل این مشکل است.اما هرگز در درمان حساسیت های پوستی بدون نظر پزشک اقدام به استفاده از دارو و پماد خاصی نکنید، چون گاهی استفاده از برخی پمادها مانند پماد کورتن به مرور باعث وخامت بیشتر حساسیت می شود و پوست را آسیب پذیرتر می کند.

در موارد خفیف حساسیت خارج کردن شی ء حساسیت زا و شستشو با آب سرد می تواند به بهبود آن کمک کند.

برخی افراد برای فرار از حساسیت از لاک بی رنگ ناخن استفاده می کنند و آن را به عنوان پوشش بر پشت بدلیجات خود می کشند،این کار اگر چه محافظی روی فلز ایجاد می کند، اما دو مشکل عمده دارد، اول این که پس از مدت کوتاهی از بین می رود و دوباره فلز با بدن تماس پیدا می کند و دوم این که خود لاک ناخن هم دارای مواد حساسیت زای زیادی است و در افراد مستعد می تواند موجب ایجاد حساسیت تماسی شود.

اگر کسی به نیکل بدلیجات حساسیت دارد، می تواند از بدلیجات فاقد نیکل استفاده کند. برخی به دلیل حساسیت سراغ طلا و نقره می روند، اما ممکن است حتی به خود طلا و نقره نیز حساسیت داشته باشند.

هر چند حساسیت به طلا چندان شایع نیست، اما طلاهای معمول بازار که عیار کمتر از 24 دارند و به نوعی ناخالص هستند، خود حاوی مواد حساسیت زا هستند.

/ 0 نظر / 6 بازدید