بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر

مهدی مسعود شاهی:از تجربیات سینماگران برای برگزاری بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر بهره گرفتیم. در بخش دیگری از این نشست، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: با همفکری های صورت گرفته با اهالی رسانه ها، نمایش فیلم های جشنواره از یک روز زودتر برای آن ها آغاز می شود تا زمینه اطلاع رسانی بهتر فراهم شود.
در ادامه نشست مسعود شاهی در پاسخ سوالی در خصوص پایان مهلت دریافت نسخه نهایی فیلم ها، تصریح کرد: به هر حال فرآیند تولید فیلم، فرآیندی زمان بر است و ما سعی می کنیم فرصت نمایش فیلم هایی که دست اندرکاران تولید آن ها با تلاش شبانه روزی در حال تکمیل مراحل فنی هستند را از آن ها نگیریم. در واقع، جشنواره فیلم فجر یک فرصت مناسب اطلاع رسانی و تبلیغی برای فیلم هاست و جشنواره سعی دارد پاسخ مناسبی به مشارکت حداکثری سینماگران در این جشن ملی داشته باشد. به همین دلیل در جدول نمایش ها برخی سئانس ها با علامت ستاره تعیین شده اند که در واقع در این سئانس ها نوعی فرصت برای فیلم هایی است که آماده نمایش خواهند شد.
وی در خصوص هیات های انتخاب و داوری جشنواره نیز تصریح کرد : داوران بخش های مختلف جشنواره انتخاب شده اند و در زمان مقتضی معرفی خواهند شد. در خصوص اعضای هیات انتخاب جشنواره نیز باید بگویم که تلاش کردیم از ظرفیت و توان این اعضا که از چهره های شناخته شده سینمای کشور هستند، به خوبی بهره بگیریم که حاصل کار آن ها نیز مشخص است و اطلاع رسانی در خصوص آن صورت گرفت. در واقع این هیات فیلم هایی را انتخاب کرده اند که از استانداردهای لازم در ساختار و محتوا برخوردار باشند.
وی در خصوص برگزاری جشنواره در برج میلاد اشاره کرد: در این مجموعه امکان حضور و تعامل سینماگران و اهالی رسانه و حتی میهمانان خارجی نیز فراهم شده است و این یک نوع فرصت به شمار می رود تا با تبادل فکر و اندیشه، خط مشی هدایتی نه به معنای تغییرات ضربتی بلکه به عنوان جریان سازی فرهنگی، را فراهم کنیم. در واقع این دوره از جشنواره می تواند نقطه ای آغاز این تبادل نظر و اندیشه باشد. جشنواره فیلم فجر یک جشن خانوادگی در حوزه سینما است و ما سعی کردیم در برج میلاد این خانواده را گرد هم آوریم.
مسعودشاهی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص نقاط قوت و ضعف جشنواره گفت: در خصوص نقاط ضعف و قوت جشنواره نمی توان در مقطع کنونی قضاوت کرد. در واقع جشنواره پس از برگزاری در معرض نقد قرار می گیرد این نقد از چگونگی برگزاری تا مدیریت جشنواره را دربرمی گیرد و ما از نتایج این بررسی ها برای برگزاری دوره های بعدی می توانیم بهره گیریم. اما از ویژگی های این دوره از جشنواره شاید بتوان به دبیری مستقل این رویداد و زمینه سازی برای بهره گیری از تجربیات اهالی سینما اشاره کرد.
وی در خصوص نمایش برخی از آثار به صورت محدود و ویژه در جشنواره فیلم فجر گفت : این آثار در بررسی های هیات انتخاب در مجموعه فیلم های جشنواره قرار نگرفته اند اما جشنواره فیلم فجر سعی دارد همانطوریکه اشاره کردم فرصت تماشای هرچند محدود این آثار را از مخاطبان نگیرد. شاید بررسی نظرات مخاطبان درباره این آثار، در نهایت بتواند در معرفی این فیلم ها در اکران نقش مهمی ایفا کند.
وی در خصوص بازار فیلم و برنامه های تلویزیونی نیز افزود: بازار فیلم نیز یک فرصت تعامل است و برگزاری آن در برج میلاد و ایجاد فضای ارتباطی بین اهالی رسانه ها و دست اندرکاران تخصصی این حوزه می تواند در اطلاع رسانی بازار فیلم موثر باشد. فرآیند خرید و فروش فیلم و بازاریابی، فرآیندی پیچیده و زمان بر است و بازار فیلم نقطه آغاز این تعاملات است. البته نتایج بازار فیلم جشنواره فیلم فجر در دوره های قبل از جمله زمینه سازی برای شکل گیری تولیدات مشترک از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شده است. بازار بین المللی فیلم فجر می تواند مکمل جریان هدایتی جشنواره بین المللی فیلم فجر باشد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص میزان مداخله دبیر جشنواره در کار هیات انتخاب، گفت: اساسا هیچ گونه محدودیت و یا اعمال نظری از سوی دبیر جشنواره نسبت به کار هیات انتخاب صورت نگرفت. درواقع معیار انتخاب آثار تنها بازبینی محتوایی و ساختاری است و آثاری که استانداردهای سینمایی برخوردار بودند در بخش های مختلف این جشنواره به نمایش درمی آیند. مسعود شاهی در خصوص بخش بین الملل جشنواره نیز افزود: در این بخش نیز آثاری از کشورهای مختلف جهان به نمایش در می آید. فیلم های این بخش حاصل تلاش دست اندرکاران بخش بین الملل جشنواره است و این آثار از میان طیف گسترده تری از فیلم های خارجی که به دبیرخانه جشنواره ارایه شده بودند، انتخاب شدند.
وی در خصوص جلسات نقد و بررسی نیز گفت : هدف از برگزاری این جلسات زمینه سازی برای معرفی بهتر آثار است تا نقد و تحلیل جدی تر. در واقع در زمان اکران امکان نقد و بررسی جدی تر وجود دارد. البته با نظرسنجی و بررسی های کارشناسی می توان به نوعی در این بخش نیز آسیب شناسی کرد تا به کیفیت مطلوب رسید. این جلسات اولین نقطه برخورد اهالی رسانه ها و منتقدان با دست اندرکاران فیلم های جشنواره است و با بررسی های کارشناسی می توان اشکالات این جلسات را تا حد ممکن کم کرد. البته نباید در حوزه هنر و سینما قضاوت مطلق کرد و نتایج مثبت این جلسات را به طور کامل رد کرد. بلکه می توان در این بخش نیز آسیب شناسی کرد.
مسعودشاهی در خصوص برگزاری جشنواره فیلم فجر در شهرستان ها نیز اضافه کرد: امسال جشنواره فیلم فجر در 8 منطقه فرهنگی و 10 استان کشور از جمله خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس، گلستان، مازندران، همدان، سیستان و بلوچستان، اصفهان، آذربایجان غربی و خوزستان برگزار می شود. این جشنواره یک رویداد ملی است و ما سعی می کنیم زمینه مشارکت حداکثری همه مخاطبان را در این جشن ملی انقلاب اسلامی فراهم کنیم.

/ 0 نظر / 4 بازدید