جشن صد سالگی فوتبال ایران

طی سال 1299 ه.ش فوتبال به صورتی پراکنده و کاملا ابتدایی در زمین‌های حاشیه تهران بازی می‌شد. در سال 1300 انجمن ترقی و ترویج فوتبال در تهران تاسیس شد و برگزاری مسابقات فوتبال را بر عهده گرفت. اولین بار مدرسه آمریکایی البرز فعلی آموزش فوتبال را به دانش آموزان آغاز کرد.
در سال 1308 اولین مسابقه خارجی فوتبال با تیم باد کوبه (شوروی) در تهران برگزار شد. سال 1312را به حق می‌توان (سال پیشرفت تشکیلات ورزش) در مدارس و فوتبال در ایران دانست. در سال1313 (انجمن ملی تربیت‌بدنی و پیشاهنگی) تشکیل شد تا متصدی اداره امور تربیت بدنی و ورزش در خارج از مدارس باشد.
تعداد تیم‌ها در سال 1315، 367 تیم در 29 استان و شهرستان بود که در مقایسه با سال 1314 که 152 تیم فوتبال وجود داشت قابل توجه می‌باشد.
در سال 1316 حسین صد قیانی پس از بازگشت از اروپا به ایران مسئول آموزش و گسترش فوتبال شد. از کارهای صد قیانی تشکیل تیم ملی و اعزام آن به افغانستان بود. سال 1318 را می‌توان یکی از نقاط عطف ورزشی بویژه فوتبال در ایران دانست. ورزشگاه امجدیه در این سال تکمیل شد و به شکلی در آمد که امروز وجود دارد. در 12 اسفند سال 1325 نخستین فدراسیون فوتبال ایران به وجود آمد و سال بعد در 30 دی ماه 1326 این فدراسیون به عضویت فیفا پذیرفته شد.
علی کنی اولین رییس فوتبال کشور بود که از سال 1323 ریاست کمیته فوتبال ایران را بر عهده گرفت. پس از او فوتبال و فدراسیون فوتبال تا امروز شاهد حضور 23 رییس بوده است.
مسعود معینی پیشکسوت فوتبال کشورمان در گفتگو با خبرنگار سرویس ورزشی «فردا» در خصوص مبدا آغاز فوتبال در ایران گفت: در تمام دنیا مبدا آغاز فوتبال شروع مسابقات رسمی و برگزاری بازی با تیم‌هایی از کشورهای دیگر بوده است. این ممکن است که خود فوتبال صد سال عمر داشته باشد اما فوتبال ایران تا جایی که من به خاطر دارم بیش از 50 یا 60 سال ندارد.
معینی همچنین ادامه داد: اگر قرار باشد مبدا را اولین ورزشگاه قرار دهیم، اولین ورزشگاه امجدیه بود که در تاریخ 1317 ساخته شد و اگر اولین فدراسیون مد نظر باشد که آن نیز در سال 1323 به وجود آمد.
پیشکسوت فوتبال کشورمان در مورد قدیمی‌ترین تیم‌های باشگاهی نیز گفت: قدیمی‌ترین باشگاه‌های ایران تیم‌های تهران جوان‌، کیان و شاهین با حدود  40 سال سابقه بوده‌اند. اما من فکر نمی‌کنم باشگاهی در ایران قدمتی 90 ساله داشته باشد.
معینی در پایان درخصوص جشن صد سالگی فوتبال عنوان کرد: ما مجبوریم که این مسائل و جشن‌های بیهوده را برگزار کنیم که به نوعی ناکامی‌های تیم ملی را پوشش دهیم. اما با این کارها که واقعیت هم ندارد نمی‌توان خاطرات تلخ این روزهای فوتبال را جبران کرد.
بنابراین گزارش فوتبال برای اولین در سال 1800 به وجود آمد و مدارس این کشور قوانین را برای این ورزش به وجود آوردند. اما هر چه از عمر این ورزش می‌‌گذرد تجزیه و تجلیل‌های بیشتری در خصوص فوتبال و پیدایش آن انجام می‌گیرد.

/ 0 نظر / 4 بازدید