سبک شناسی موسیقی metal

Thrash Metal : این سبک رو اصلی ترین سبک مشتق از هوی متال میدونن. گیتاری پرخاشگر ، سرعتی ، تکنیکی ، جوی سنگین که عموما گیتار اون چیزی نا موزون و فراتر از ملودی آهنگ مینوازه. چیزی که شاید در اوایل کار با Speed Metal یکسان به حساب میومد. اما گروههای مثل Metallica و Megadeth که جزو بهترین های این سبک هستند چیزی فراتر از این رو به نمایش گذاشتند. و اون ریفهای قوی گیتار بود.

از گرههای موفق و معروف این سبک میشه به موارد زیر اشاره کرد :

Megadeth - Metallica - Slayer - Testament - Sepultura - Pantera - Kreator

Power Metal : سبکی که در اون خشونت ذاتی Rock و ملودی های زیبای Black و خشونت وکال در Death به چشم میخوره. گروه های زیر رو نمونه های خوبی برای Power میدونن :

Pantera - Blind Guardian - Symphony X - Children Of Bodom - Mob Rules

Doom Metal : سبکی که سهم تکنیک رو در اون بسیار بالا میدونن. سبکی بسیارآرام ، وحشت آور و با یک حس سنگین.از گیتاری سنگین برای القا این حس در این سبک استفاده میکنن.از گروههای خوب این سبک میشه موارد زیر رو نام برد. گروههایی که حزن ، تیرگی ، استفاده از یک فضای سنگین و مهمتر از همه یک تکنیک خاص در کارهاشون دیده میشه (البته اینو بگم که یکی از سبکهای مورد علاقه من همین سبکه چون برای اینکه بخوایم آهنگو بفهمیم تو این سبک برخلاف بقیه باید تا آخر به آهنگ گوش کرد و همیشه منتظر یه حرکت جدید تو آهنگ بود):

Anathema - Opeth - Paradise Lost - My Dying Bride - Amorphis

Alternative Metal : به عقیده بسیاری از کارشناسها Alternative رو شاید بشه مستقل تر از باقی سبکهای متال در نظر گرفت. سبکی که از دل هوی متال که در حقیقت هسته مرکزی موسیقی متال هست بیرون آمده. سبکی که همون گیتار هوی رو داره اما کمی با خواست عمومی منطبق تره. با توجه به نوع موسیقی که ارایه میده از سبکهای دیگر متال بیشتر در دید عموم مطبوع واقع میشه. سبکی که در بدو ورودش در بر دارنده Garage Punk ، Funk ، Rap ، Industrial و چندی دیگر بود. این سبک رو به درست یا غلط گاها NU METAL و یا AGGRO METAL هم نام میبرند.

از گروههای برجسته این سبک میشه به موارد زیر اشاره کرد :

Korn - System Of A Down - Slipknot - Godsmack - Static-X

Death Metal : سبکیه که از دل Thrash بیرون آمده. موسیقی که سعی بر نشان دادن جنبه های مرگ ، درد و رنج کشیدن داره. موسیقی که اشعار حزن انگیز اون با صدای بلند و خشن ادا میشه. موسیقی که سرشار از ملودی های زیبا و قوی است. این موسیقی شاید در دید عموم دارای هوادارن زیادی نباشه. اما جزو قوی ترین سبکهای موسیقی متال به حساب میاد. این سبک خود رو بی شک مدیون گروه Death میدونه.

از گروههای موفق این سبک میشه به موارد زیر اشاره کرد :

Death - Opeth - Dei10023e - Six Feet Under - The Crown

Industrial Metal : سبکی که به خاطر وجود ریتمهای سنگین که به صورت مستمر تکرار میشن و Distortion بالا که یادآور کار یکنواخت و پرسروصدای ماشینها در محیط صنعتیه Industrial نام گرفته و تلفیقیه از موسیقی Electronic و متال. از گروههای موفق در این زمینه به موارد زیر میشه اشاره کرد :

Rammstein - Fear Factory - Rob Zombie / White Zombie - Ministry - Devin Townsend

Speed Metal : سبکی که شاید در اوایل دهه 80 جزو پرطرفدار ترین مشتقات Heavy به حساب میدومد. سبکی که طبق نامش سرعت اصلی ترین خصیصه اون به حساب میاد. سوزش و خشونت خاص خودش و حمله های سریع و دقیق به گیتار داره. چیزی که به سرعت با Thrash قرین شد و گروههای بزرگی مثل Metallica ، Slayer ، Megadeth و Anthrax ازش سود بردند.

Gothic Metal : سبکی که جو سرد و غم انگیز Goth Rock رو با صدای بلند و خشن هوی متال پیوند میزنه. چیزی که حس ملودرامیک تاترو مسایل دینی و مذهبی و همینطور ترس اون رو میتونه به خوبی نشون بده. جوی که گروهایی مثل Judas Priest در اوایل کار از اون زیاد استفاده میکردند. شبیه سازی روح ، صداهای شدید آسمانی و از این قبیل که بعدها توسط همین گروه ها تحت عنوان Gothic نام برده شد. Gothic جوی سرد ، ترسناک و غم انگیز داره . سبکی که در اون سعی میشه صدای خواننده تاریک و تاریک تر به نظر بیاد. سبکی نزدیک به Doom .

از گروههای موفق در این زمینه میشه به موارد زیر اشاره کرد :

Paradise Lost - Moonspell - Theatre Of Tragedy - The Sins Of Thy Beloved - Katatonia

Scandinavian Metal : سبکی که اونرو در ابتدا مختص کشورهای حوضه Scandinavia مثل نروژ و سوئد میدونستند. چیزی مرکب از Black متال در نروژ و Death متال در سوئد. موسیقی با نویز بسیار بالا، شلوغ ، بینظم و جیغ وار که با جوی ملودیک که با کیبورد ایجاد میکنند غمگین و بسیار سرد جلوه میکنه .موسیقی که بعد از سالهای ابتدایی اون با تکنیک خاصی در اجرای گیتارها همراه شد.

از گروههای موفق در این سبک میشه به موارد زیر اشاره کرد :

Therion – Opeth – Burzum

Black Metal : سبکی که در ابتدا در نروژ و توسط گروه ارزشمند Mayhem شکل گرفت. سبکی که در ابتدا با هدف نابودی مسیحیت در نروژ و سپس سراسر اروپا به وجود اومد. تقریبا تمام گروههایی که در ابتدای شکل گیری این سبک به وجود اومدن فعالیت خودشون رو تا مدت زیادی به صورت مخفی ادامه دادند. از ویژگیهای این سبک گیتار بسیار سنگین اون و وجود کیبورد در اکثر آهنگ هاست. در این سبک خواننده معمولا دارای صدایی خشن و تا حدودی ترسناکه. از گروههای موفق در این سبک موارد زیر قابل توجه اند :

Mayhem - immortal - gogoroth - bathory - dark throne – Moonspell

Symphonic Black Metal : موسیقی که برای اولین بار از Black متالهای نروژ منتشر شد. جوی سرد ، حزن انگیز ، خشن و با حالتی ملودیک با کیبورد . گاها در کارهای بزرگ این سبک از گروههای یزرگ ارکستر برای ایجاد جو ارکستریک و یا به عبارتی ملودیک استفاده کردند .گروههای Black از ابتدا سعی بر برداشتن محدودیت های گیتار آرام و تلفیق آن با Gothic متال داشتند و موجب به وجود اومدن این سبک شدند. خصیصه وهم آور بودن و صدای سرد Gothic با این کار به Black پیوست. این موسیقی با گروهایی مثل Gathering از صدای لطیف و احساسی خوانندگان زن هم بهره جست. از نمونه های موفق این سبک میشه به گروههای Cradle Of Filth و Dimmu Borgir اشاره کرد.

Symphonic Metal : سبکیه تلفیق یافته از ریف های سنگین Power Metal و جوی ملودرام که معمولا به وسیله سازهای ارکستری و به ویژه ویلون به وجود میاد. بیشتر گروههای موفق معمولا از صدای یک زن در کنار کارهاشون استفاده میکنن . از گروههای معروف در این سبک میشه به موارد زیر اشاره کرد :

Nightwish - Therion - Symphony

/ 0 نظر / 6 بازدید