اینترنت 10 مگابیتی در جزیره ایران

اینترنت 10 مگابیتی در خانه های جزیره کیش
وقتی صحبت از گستره نامحدود فناوری اطلاعات می شود، در نگاه اول فکرمان به سمت زیرساخت های آن معطوف می شود و پیش خودمان می گوییم که آیا زندگی مجازی شدنی است و یا با زیرساخت فعلی این امر ممکن است؟

مسوولان به فکر هوشمند سازی جزیره ای افتاده اند که بی شک می تواند رقیب همسایگان خود باشد و این طرح را «جزیره هوشمند کیش» نامیده اند.
مهندس فریدی فر معاون فناوری اطلاعات منطقه آزاد کیش در گفتگوی اختصاصی با جام جم از آغاز مراحل اجرایی طرح جزیره هوشند کیش خبر داده و ضمن آن به نکاتی اشاره کرد که برایمان جالب بود. وی درباره زیرساخت شبکه های ارتباطی در کیش گفت: «از آنجا که هر گونه انتقال اطلاعات بستری می خواهد و هرگونه ارائه سرویس باید براساس بستر از پیش آماده سازی شده باشد. بررسی های طی سال گذشته داشتیم و با امکان سنجی های انجام شده بر روی امکانات زیر ساختی مانند فیبرنوری و وای مکس در آخر برای انتقال اطلاعات زیرساخت BPL را انتخاب کردیم که بستر انتقال اطلاعات روی کابل برق است. این پروژه به صورت پایلوت اجرا شده است و هم اکنون شرکت مجری این طرح که یک شرکت کانادایی است در حال آماده سازی کار براساس نقشه برق جزیره است که در نهایت اجرای آن می تواند به تمام مشترکان در جزیره اینترنت 10مگابیت واقعی عرضه کند و مشترکان در هر جای جزیره که برق وجود داشته باشد، می توانند با اتصال به برق جزیره از اشتراک شبکه نیز استفاده کنند.

وی درباره مزایای این طرح نیز گفت: «این فناوری به دلیل سطح پوشش جغرافیایی بالاتر نسبت به تلفن از نرخ انتقال داده بالاتر برخوردار است و هچنین ضریب امنیت بالاتری نسبت به سایر روش ها دارد که به همین دلیل این فناوری را انتخاب و اجرا کردیم.»

وی همچنین درباره دیگر طرح های در دست اجرای جزیره گفت: «طرح موبایل TV بر پایه تکنولوژی DVBH به صورت پایلوت در حال کار است و امکان گسترش آن نیز به زودی وجود دارد و همچنین طرح آموزش مجازی در جزیره که امکان آموزش الکترونیکی کیشوندها را فراهم می کند، می تواند نقش بسیار زیادی در رشد این جزیره داشته باشد.»

وی در پاسخ به این که محتوای این آموزش ها و رسانه ها از کجاست، گفت: «طبق قانون آموزش و پرورش منطقه کیش، صدا و سیما مسوولیت تهیه محتوای آن را بر عهده دارد.»

به نظر می رسد که جام جم شاید جالب ترین نکته در اجرای این طرح را بتوان آن دانست که اولا این شبکه بر اساس شبکه های NGN طراحی و اجرا می شود و دوم آن که برای اشتراک در این شبکه قرار نیست پولی پرداخت شود و حتی شرکت های مجری برای اجرای آن از کشور پولی دریافت نکرده اند چرا که هزینه ها براساس سرویس ها باید پرداخت شود و نه اشتراک فیزیکی.

طرح جزیره هوشمند که یک طرح کامل و جامع شامل جوانبی مانند آموزش الکترونیکی، سلامت الکترونیکی و تجارت و گردشگری الکترونیکی است می تواند جزیره کیش را به جایگاه اقتصادی خود در منطقه نزدیک کند. 

/ 0 نظر / 4 بازدید