مراقب قلب دوم خود باشید

درد پا نشانه چیست؟
چیزهای ناشناخته در پزشکی بسیار است. اما درد پا در میان آنها نیست. در بسیاری موارد، فقط به‌علت نامناسب بودن کفش است.
در بررسی‌ای که روی ۳۵۶‌زن انجام شد، ۳۱۳‌نفر آنان کفش تنگ می‌پوشیدند. پس عجیب نیست که ۲۸۵‌نفر آنان دچار درد پا بودند. کفش‌های نوک‌تیز انگشتان و تمام پا را می‌فشارند. اگر کفش تنگ می‌پوشید و سابقه خانوادگی گرفتاری‌ پا دارید، قطعا دچار ناراحتی پا خواهید شد.
این ناراحتی خود را به‌صورت‌های مختلف نشان می‌دهد، از جمله پینه شست پا، میخچه، برآمدگی پاشنه، در گوشت رفتگی ناخن و نوروم مورتون (درد شدید بین انگشتان سوم و چهارم پا در اثر عصب تحت فشار) نوروم مورتون ممکن است با التهاب کیسه زلالی مفصل یا درد استخوان کف پا اشتباه شود.
اگر اضافه وزن دارید، زیاد سرپا هستید، یا قوس کف پایتان زیاد است ممکن است دچار التهاب نیام کف‌پایی شوید که درد زیر پاشنه و قوس پا است. این عارضه در اثر استفاده بیش از حد از نیامی که از پاشنه تا جلو پا کشیده شده است به‌وجود می‌آید. نیروی راه رفتن و دویدن فشار زیادی بر این ناحیه وارد می‌کند. گاهی نیز به رسوب کلسیم و التهاب پیوندگاه استخوان پاشنه منجر می‌شود.
یک علت دیگر ناراحتی پا زگیل کف‌پایی است که از یک عفونت ویروسی ناشی می‌شود. زگیل کف‌پایی اغلب با پینه اشتباه می‌شود اما این زگیل‌ها نوک ریز سیاه دارند و اگر آنها را فشار دهید کمی درد می‌گیرند. شکستگی‌ها نیز از علل شایع درد پا هستند. اگر تورمی در جلو پا و درست پشت انگشتان دیدید، به فکر شکستگی باشید.
از علل دیگر درد پا واکنش آلرژیایی به رنگ یا جنس کفش و جوراب، محدودیت گردش خون و حالت شدید پای ورزشکار (رشد قارچ تریکوفیتوم روبه‌روم در کف پا) است.
درمان درد پا
وقتی گرفتار درد پا شوید، تمام مدت بی‌قرارید. در اینجا راه‌هایی برای تسکین آن گفته می‌شود.
کفش‌هایتان را در آورید. هر وقت فرصت می‌کنید کفش‌هایتان را در آورید یا اصلا دمپایی بپوشید. (اگر بیماری قند دارید، کفش را در نیاورید.)
پاها را بلند کنید. در آخر روز، دراز بکشید و پاهایتان را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. این کار باعث برگشت مایعات جمع شده در پا شده و درد و گاهی نیز تورم و فشار را کاهش می‌دهد.
کفش‌ها را عوض کنید. عوض کردن نوع کفش در طول روز فشار روی پا را کاهش می‌دهد. هر وقت می‌توانید، کفش راحت‌تر بپوشید و کفش‌های شیک ناراحت را کنار بگذارید.

بعضی رنگ‌های صنعتی مصرف شده در کفش و جوراب باعث التهاب تماسی پوست می‌شود که خارش، قرمزی و سوزش را به‌دنبال دارد. اگر فکر می‌کنید ناراحتی شما ناشی از نوع کفش یا جوراب است، چند روز آن را عوض کنید تا مطمئن شوید.
پا را خیس کنید. خیساندن پاها به‌مدت 2۰‌دقیقه در روز خوب است (به‌شرطی که بیماری قند نداشته باشید. چون این کار ممکن است پا را خشک‌تر کرده و اگر آب داغ باشد، ممکن است احساس نکنید و پوست را بسوزانید). بعد از آن، پا را حتماً با کرم مرطوب کنید.
پا را ماساژ دهید. ماساژ دادن روزانه پا با کرم مرطوب‌کننده در تسکین درد پای کسانی که تمام مدت سرپا هستند مؤثر است.
کفش مناسب بخرید. وقتی کفش می‌خرید، حتماً نوع خوب آن را انتخاب کنید. دقت کنید: جلو کفش باید ۱۲‌میلی‌متر فضای خالی داشته باشد، پشت پاشنه محکم باشد و پاشنه کوتاه باشد. کفش بندی هم بهتر از کفش بدون بند است. هر دو لنگه کفش را با جورابی که همیشه از آن می‌پوشید با دقت امتحان کنید. پهن‌‌ترین جای پا باید در پهن‌ترین جای کفش قرار گیرد. همیشه در بعد‌ازظهر کفش بخرید چون در طول روز پایتان ورم می‌کند.
کفش بزرگ بپوشید. اگر دچار نوروم مورتون هستید، کفش بزرگ یا کفی مخصوص بپوشید. برای درد شدید و مداوم پا پزشک ممکن است درمان دارویی یا جراحی برای آزاد کردن عصب را به‌عنوان آخرین راه‌حل پیشنهاد کند.

/ 0 نظر / 4 بازدید