.:: Your Adversing Here ::.

چرا ناخن می شکند؟

چرا ناخن هایتان می شکند؟ یک متخصص پوست گفت: بافت ناخن برخلاف تصور عموم از نوعی پروتئین، انواع اسیدهای آمینه و کمی آهن تشکیل شده است و شکنندگی ناخن یا وجود لک روی آن ناشی از کمبود کلسیم بدن نیست.  

سیما رسایی به ایسنا گفت: هنگامی که به دلایلی مانند رژیم غذایی یا تغذیه نامناسب میزان ورود پروتئین به بدن فرد کاهش یابد، ناخن ها شکننده می شود.

وی افزود: شستشوی مکرر دست ها به دلایل شغلی یا داشتن وسواس و بویژه شستشوی متناوب دست ها با آب سرد و گرم موجب شکننده شدن ناخن می شود. همچنین بیماری های خاص پوستی که ریشه ناخن را درگیر می کند، قرار داشتن تحت درمان های شیمیایی که موجب سوء جذب مواد لازم می شود و یا سوءتغذیه این مشکل را تشدید می کند.

رسایی خاطرنشان کرد: برای درمان شکنندگی ناخن در ابتدا باید شستشوی مکرر دست ها و استفاده از آب سرد و گرم به صورت متناوب را محدود کرد. استفاده از کرم های نرم کننده دست پس از شستشو نقش موثری در استحکام ناخن دارد.

این متخصص پوست گفت: از دیگر روش های مقابله با شکستگی ناخن، استفاده از مواد مکمل تغذیه ای و گاه داروهای موضعی است که تجویز این داروها بر عهده متخصصان است.

وی از دیگر عوامل موثر در شکنندگی ناخن را عادات شخصی و نحوه عملکرد فرد دانست و اضافه کرد: اگر تایپیستی با یک دست بیشتر تایپ کند، شکنندگی ناخن را در دست اول بیشتر می بیند. استفاده از ناخن های مصنوعی نیز در درازمدت موجب از بین رفتن صفحه ناخن می شود.

مشاهده ادامه مطلب چرا ناخن می شکند؟