.:: Your Adversing Here ::.

میوه عیادت

جام جم آنلاین: کمپوت آناناس پای ثابت ملاقاتی‌ها در بیمارستان‌هاست. احتمالا برای همه ما پیش آمده که وقتی به ملاقات بیماری می‌رویم، برای او کمپوت آناناس ببریم. این کار بی‌حکمت نیست زیرا خواص آناناس موجب می‌شود تا زخم‌ها زودتر بهبود بیابند، عفونت‌ها زودتر خوب شوند، فرد احساس بهبودی پیدا ‌کند و در یک کلام در تسریع روند بهبودی ‌فرد بیمار کمک‌‌کننده است. البته هیچوقت نباید فراموش کرد مصرف آناناس تازه بسیار از مصرف کمپوت آن بهتر است.
آناناس در اصل متعلق به جنوب برزیل و پاراگوئه است. بخش خوراکی آناناس در واقع اجتماعی از میوه‌ها و اندام‌های همراه آن است و نوعی میوه مرکب به شمار می‌آید.

درون آناناس
100
گرم میوه رسیده آناناس 45 کالری انرژی و 5/86 گرم آب دارد. همچنین حاوی 86/1 گرم فیبر، 13/0 میلی‌گرم ویتامین ب6، 14/0 میلی‌گرم ویتامین ب1، 87/23 میلی‌گرم ویتامین ث، 5‌ میلی‌گرم اسید فولیک، 56 /2 میلی‌گرم منگنز، 17/0 میلی‌گرم مس و 18 میلی‌گرم کلسیم است.

10 خاصیت آناناس

1-آناناس به علت داشتن کلسیم و منیزیم به رشد و ساخت استخوان‌های سالم و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند.
2-به علت داشتن فیبر و آب زیاد آناناس برای بهبود یبوست و جلوگیری از سرطان روده بزرگ بسیار مفید است.
3- آناناس حاوی ویتامین ث فراوان است. خوردن 100 گرم از این میوه می‌‌تواند 25 درصد از نیاز بزرگسالان را به ویتامین C تامین کند.
4-آناناس دارای دو ترکیب به نام‌‌های کلروژنیک اسید و پکوماریک اسید است که از ترکیبات آمین‌ها و نیتروکسیدها بوده و در معده از تشکیل نیتروزامین‌ که یک عامل سرطان‌‌زاست، جلوگیری می‌کند. البته فراموش نکنید آناناس اگر نارس باشد برای کسانی که زخم معده دارند مناسب نیست، زیرا اسید فراوانی داشته و این اسید می‌تواند موجب تشدید زخم شود.

5- ویتامینC موجود در آناناس نوعی آنتی‌اکسیدان قابل حل در آب است که می‌تواند از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد که سلول‌های طبیعی را از بین می‌برند، محافظت کند.
6-آناناس یک منبع عالی برای ماده معدنی منگنز است، که ماده‌ای بسیار عالی برای تولید انرژی و مقابله در برابر آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد.
7-آناناس به علت داشتن ویتامین ث و ویتامین آ، ‌باعث بهبود عملکرد چشم می‌شود همچنین موجب پیشگیری ازکاهش بینایی در افراد بزرگسال می‌شود.
8-آناناس به علت داشتن ویتامین ث مقاومت بدن در مقابل عفونت را بالا می‌برد. به همین دلیل میوه مناسبی برای پیشگیری از سرماخوردگی محسوب می‌شود. پس هنگام سرماخوردگی خواص آناناس را فراموش نکنید
9-بروملین موجود در آناناس باعث کاهش شدید سرفه یا توقف سرفه‌های شدید می‌شود این هم دلیل دیگری است تا هنگام سرماخوردگی آناناس بخورید.
10-بروملین موجود در آناناس علاوه بر کاهش سرفه بعنوان ضد‌آماس پس ازاعمال جراحی دندان، جراحی زنان، جراحی عمومی، برای درمان کوفتگی‌ها، خونمردگی‌ها و زخم‌های بعد از تصادفات و آبسه‌ها نیز بکارمی رود

مشاهده ادامه مطلب میوه عیادت

مناجات نامه اینترنتی

 

ای خدا Hard دلم Format مکن

Field من را خالی از برکت مکن

Option غم را خدایا On مکن

File اشکم را خدایا Run مکن

Delete کن شاخه های غصه را

سردی و افسردگی را ، هر سه را

Jumper شادی بیا تا Set کنیم

سیستم اندوه را Reset کنیم

نام تو Password درهای بهشت

آدرس Email سایت سرنوشت

تا نیفتد Bug در اندیشه مان

تا که ویروسی نگردد ریشه مان

ای خدا از بهر ما ایمن فرست

بهر دل های پرآتش Fan فرست

ای خدا حرف دلم با کی زنم

Help می خواهم که F1 می زنم

مشاهده ادامه مطلب مناجات نامه اینترنتی

سردرد

میدانید وقتی سردرد می گیرید، استراحت در یک اتاق ساکت و تاریک بهترین درمان است؟ اما راه دیگری نیز وجود دراد، می توانید از مسائل سردردآور دوری کنید.
1- کافئین: باعث منقبض شدن رگ های خونی می شود. سعی کنید مصرف خود را پایین بیاورید.
2- خستگی چشم: بعد از مدت زیادی تمرکز روی کار در محیطی با نور نامناسب، مکرراً به خود استراحت دهید. از عینکتان استفاده کنید یا اگر هم عینکی نیستید حتماً برای معاینه چشمتان به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید در نور مناسب کارهایتان را انجام دهید.
3- فشار روی گردن به خاطر ساعت های متوالی پشت میز نشستن: گه گاه برای کشیدن ماهیچه های منقبض شده تان، در کارتان وقفه دهید.
4- کسالت الکلی: مصرف مشروبات الکلی باعث کاهش آب بدن و کاهش قند خون می شود و رگ های خونی را گشاد می کند. برای جلوگیری از کاهش آب بدن، استفاده از مشروبات الکلی را متوقف کنید.
5- نگهدارنده های غذایی: مثل نیترات باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود. البته هیچگونه رابطه ای بین این مواد و سردرد وجود ندارد، اما افراد زیادی قادر به هضم کامل این مواد نیستند.
6- آلرژی ها یا حساسیت های غذایی: این مسئله می تواند به سردردهای جزئی منجر شود. از خوردن یا نوشیدن غذاها یا نوشیدنی هایی که به آنها حساسیت دارید جداً خودداری کنید، به خصوص قبل از فعالیت های بدنی.
7- گرسنگی: زمانی که سطح قند خون بدن پایین می آید، رگ های خونی گشاد میشوند. سعی کنید همه ی وعده های غذایی را به اندازه مصرف کنید و هیچ وعده ی غذایی را جا نیندازید.
8- غذاهای سرد: باعث تحریک پایانه های عصبی در دهان می شود. ممکن است این سردرد با شدت بسیار زیادی باشد، اما بیش از چند لحظه طول نمی کشد. نوشیدنی ها و غذاهای سرد را کم کم استفاده کنید.
9- مشکلات سینوسی: سینوس های ورم کرده و عفونی به پایانه های عصبی فشار وارد می کنند. داروهای بادبر می توانند در این زمینه کمک کننده باشند.
10- تغییر عادات خواب: با تغییر در برنامه ی خواب، انتقال دهنده های عصبی از حالت توازن خود خارج می شوند. سردرد، صبح که از خواب بلند می شوید بر شما عارض می شود.
11- فعالیت شدید: گاهی اوقات به سردردهای شدیدی منجر می شود. پس بنا بر قدرت جسمی خود ورزش کنید. با بد گرم کردن خود، کم شدن آب بدن، رژیم غذایی نامناسب و تمرینات بیش از حد ورزشی نیز می تواند منجر به سردرد شود.
اگر از سردردهای مزمن رنج می برید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

مشاهده ادامه مطلب سردرد

آزمون اطلاعات عمومی

سوالات زیر را بخوانید و پاسخ دهید . با این کار اطلاعات عمومی شما محک زده خواهد شد.

1 – جنگ صد ساله چند سال طول کشید؟

الف ) 116 سال
ب ) 99 سال
ج ) 100 سال
د ) 150 سال

2 – کلاه های پاناما در چه کشوری تولید می شوند؟

الف ) برزیل
ب ) شیلی
ج ) پاناما
د ) اکوادور

3- روس ها در چه ماهی انقلاب اکتبر را جشن می گیرند؟

الف ) ژانویه
ب ) سپتامبر
ج ) اکتبر
د ) نوامبر

4 – اسم شاه جرج ششم چه بود؟

الف ) چالرز
ب ) جرج
ج ) آلبرت
د ) مانوئل

5 – نام جزایر قناری در اقیانوس آرام از کدام حیوان گرفته شده است؟

الف ) قناری
ب ) کانگرو
ج ) توله سگ
د ) موش

و اما جواب ها :

اگر خیلی خودتان را گرفته اید که همه جواب ها را می دانید و از ساده بودن پرسش ها حسابی خندیدید ، بهتر است اول جواب ها را مطالعه کنید:
1 – جنگ صد ساله در واقع 116 سال طول کشید. ( از سال 1337 تا سال 1453 )

2 – کلاه پاناما در اکوادور تولید می شود.

3 – انقلاب اکتبر در ماه نوامبر جشن گرفته می شود.

4 – اسم شاه جرج ، آلبرت بوده که بعد از رسیدن به مقام پادشاهی به جرج تغییر نام داده است.

5 – اسم لاتین توله سگ ، Insularia Canaria است که یعنی جزایر توله سگ.

مشاهده ادامه مطلب آزمون اطلاعات عمومی

شمع فرشته

مردی که همسرش را از دست داده بود دختر سه ساله‏اش را بسیار دوست میداشت. دخترک به بیماری سختی مبتلا شد، پدر به هر دری زد تا کودک سلامتی‏اش را دوباره به دست بیاورد، هرچه پول داشت برای درمان او خرج کرد ولی بیماری جان دخترک را گرفت و او مرد.  پدر در خانه اش را بست و گوشه‏گیر شد. با هیچکس صحبت نمیکرد و سرکار نمیرفت. دوستان و آشنایانش خیلی سعی کردند تا او را به زندگی عادی برگردانند ولی موفق نشدند. 

شبی پدر رویای عجیبی دید. دید که در بهشت است و صف منظمی از فرشتگان کوچک در جاده‏ای طلائی به‏سوی کاخی مجلل در حرکت هستند.  هر فرشته شمعی در دست داشت و شمع همه فرشتگان به جز یکی روشن بود. مرد وقتی جلوتر رفت،  دید فرشته‏ای که شمعش خاموش است، همان دختر خودش است.

پدر فرشته غمگین را در آغوش گرفت و او را نوازش داد، از او پرسید: دلبندم، چرا غمگینی؟ چرا شمع تو خاموش است؟  دخترک به پدرش گفت: بابا جان، هروقت شمع من روشن میشود، اشکهای تو آنرا خاموش میکند و هروقت دلتنگ میشوی، من هم غمگین میشوم.  پدر در حالی که اشکش در چشمانش حلقه زده بود، از خواب پرید.  اشکهایش را پاک کرد، انزوا را رها کرد و به زندگی عادی خود بازگشت.

 

مشاهده ادامه مطلب شمع فرشته

دستاوردهای علمی ایران در سال88

جامعه علمی ایران در حالی سال 88 را به پایان ‌برد که علی‌رغم تمامی مشکلات، کمبودها و محدودیت‌ها، موفقیت‌ها و دستاوردهای ارزشمندی را در عرصه‌های گوناگون علمی و پژوهشی به دست آورده است.
تداوم روند رشد کمی و کیفی تولیدات علمی بین‌المللی کشور و به موازات آن دستاوردها و موفقیت‌های باارزش و بعضا بی‌سابقه دانشگران و پژوهشگران ایرانی در عرصه فن‌آوری‌های نوین از جمله در حوزه هوافضا، زیست فن‌آوری و تولید حیوانات تراریخته، داروسازی، فن‌اوری هسته‌یی و ... چشم‌اندازهای امید بخشی را در افق آینده علمی کشور گشوده است.
پرتاب نخستین محموله زیستی جمهوری اسلامی ایران با استفاده از راکت‌ کاوش و رونمایی از ماهواره ملی «طلوع»، نمونه مهندسی ماهواره ملی «مصباح 2»، نمونه مهندسی ماهواره دانشجویی «نوید علم و صنعت» و نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر «سیمرغ» و موتور ماهواره‌بر آن و افتتاح نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره‌یی ایران و آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره‌یی در بهمن ماه 88 یعنی به فاصله یک سال از پرتاب «امید» - نخستین ماهواره بومی ایران -، تولد «حنا»، نخستین بز و «بنیانا» و «تامینا» نخستین گوساله‌های شبیه‌سازی شده خاورمیانه در کشور و بلاخره تولد «شنگول» و «منگول»، نخستین بزغاله‌های تراریخته در ایران که حلقه آخر از زنجیره تلاش‌های چندین ساله پژوهشگاه رویان برای دستیابی به دانش تولید حیوانات تراریخته با قابلیت تولید فرآورده‌های دارویی نوترکیب بود بخش بسیار کوچکی از انبوه موفقیت‌ها و دستاوردهای اخیر تلاش محققان کشورمان در عرصه‌های مختلف علمی و فن‌آوری است.
با تداوم روند رو به رشد تولیدات علمی محققان کشورمان، براساس آمار موسسه اطلاعات علمی(
ISI) در پایان سال 2009 میلادی، سرفصلی تاریخی در رنسانس علمی سال‌های اخیر کشورمان رقم خورد و پژوهشگران ایرانی با گذشتن از مرز تولید یک درصد مستندات علمی جهان به جمع تولیدکنندگان عمده علم در جهان پیوستند.
براساس تازه‌ترین آمار
ISI، محققان کشورمان با تولید 20 هزارو 228 مستند علمی در سال 2009 میلادی و با دو پله صعود نسبت به سال 2008 در جایگاه بیست و دوم در بین 55 کشور اول تولید کننده علم جهان قرار گرفتند. این رشد پرشتاب کمی که کم و بیش با رشد اغلب شاخص‌های کیفی نیز همراه است حکایت از استمرار روند رو به رشد تولیدات علمی کشور دارد.
در کنار این آمار و گزارش‌های امیدبخش و غرورآمیز، در سالی که گذشت، گزارش‌ها و ادعاهایی نیز در خصوص بروز برخی تخلفات در تعداد انگشت شماری از مقالات علمی ایران منتشر شد که اگرچه وجود برخی رویکردها و اغراض غیرعلمی در انتشار چنین گزارشاتی کاملا روشن است، اما با توجه به خلاء اهرم‌های نظارتی و قانونی و برخی کم توجهی‌های صورت گرفته و مورد اذعان مسوولان در زمینه جلوگیری از تقلب‌ها و تخلفات علمی در کشور که در وضعیت نابسامان پایان نامه‌ها و رساله های دانشجویی که مبنای بخش عمده‌ای از مقالات کشور نیز هستند، بروز این قبیل تخلفات در مجموعه رو به رشد تولیدات علمی کشور امری کاملا محتمل است.
به موازات رشد خیره‌کننده تولیدات علمی کشور و اذعان مراجع معتبر بین‌المللی به این امر، تلاش سازمان یافته دشمنان برای تخطئه و انکار این حرکت و زیرسوال بردن اعتبار علمی مقالات محققان ایرانی همچون گذشته در جریان بود که گاه با جنجال‌آفرینی در سطح برخی نشریات علمی جهان عرض اندام کرد . بدیهی است عدم چاره ‌جویی عاجل و جدی در این خصوص می‌تواند منشاء بروز مشکلات و موانعی باشد که رنسانس علمی کشور را با چالش‌هایی تازه مواجه کنند.
انحراف لایحه بودجه از قانون برنامه در اختصاص سهم مقرر بخش پژوهش از
GDP همانند سال‌های گذشته که همواره شاهد تبعات و تاثیرات منفی آن در روند اجرای طرح‌های تحقیقاتی کشور بوده‌ایم در کنار تداوم رکود نسبی فعالیت شوراهای علمی و برخی موازی‌کاری‌ها و ناهماهنگی‌های موجود در بخش‌های مختلف مرتبط با علم و فن‌اوری کشور که نمود بارز آن را در تاخیر طولانی در انتشار نقشه جامع علمی کشور علی رغم تاکیدات و پیگیری‌های مستمر عالی‌ترین مقامات کشور شاهدیم از دیگر چالش‌های فراروی رنسانس علمی نوپای کشور است.
در مقابل این مشکلات و چالش‌ها، تداوم تاکیدات و حمایت‌های قاطع رهبر معظم انقلاب در حمایت از حوزه‌های علمی و پژوهشی و پیگیری اهداف چشم‌انداز علمی کشور در افق آینده و نیز اجرایی شدن برخی طرح‌های حمایتی زیربنایی از جمله اختصاص پژوهانه به دانشجویان دکتری، حمایت مالی از نوآوران و مخترعان و ... از سوی معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان بارقه‌هایی امیدبخش از توجه به ساختار کلان مدیریت علمی کشور هستند که این امیدواری را تقویت می‌کند که جامعه علمی در حال تکوین کشور می‌تواند علیرغم محدودیت‌ها و مشکلات جدی نظیر کاهش سهم اعتبارات پژوهشی کشور در بودجه سال 89 در این مقطع سرنوشت ساز از تاریخ تحولات علمی کشور، به مدد اصلاح و ساماندهی نظام پژوهشی و فن‌آوری کشور و افزایش بهره‌وری با وجود حجم اندک اعتبارات پژوهشی، روند کنونی حرکت پویا و بالنده خود را ادامه دهد.
با آغاز سال جدید، منتخبی از اخبار دستاوردها و موفقیت‌های جامعه علمی پر تلاش کشورمان را در سال 88 به عنوان بخش بسیار کوچکی از موفقیت‌های و دستاوردهای علمی پرشمار محققان کشورمان در این سال مرور می‌کنیم:

در ادامه مطلب بخوانید

مشاهده ادامه مطلب دستاوردهای علمی ایران در سال88

باریک‌ترین خانه جهان در انگلستان!

رسانه‌های «انگلستان» اعلام کردند: باریک‌ترین خانه جهان متعلق به یک زوج انگلیسی است که تنها یک متر و هشت سانتیمتر عرض و شش متر و چهار سانتیمتر طول دارد.
به گزارش ایسنا، این منزل مسکونی کوچک و باریک که متعلق به «یان» و «راشل بویل» است، در ناحیه «هولینگ دین» در «برایتون» واقع شده است.
این زوج که همراه دو پسر خود «جو» 14 ساله و «چارلی» 11 ساله در این منزل باریک زندگی می‌کنند، در مصاحبه‌ای با رسانه‌های دولتی این کشور، تصریح کردند: ما 12 سال پیش این منزل عجیب و دوست داشتنی را به مبلغ هشت هزار پوند خریداری کردیم و پس از آن برای این که بتوانیم در آن زندگی کنیم، 15 هزار پوند صرف باز‌سازی آن کردیم.
این منزل همانند یک آلونک برای ماست و ما طی این 12 سال از این محل سکونت خاطرات فراوانی داریم.
در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آمده است که این منزل مسکونی به عنوان باریک‌ترین محل سکونت در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.
همچنین این منزل دارای یک هال، یک آشپزخانه، یک حمام، دستشویی و اتاق خواب است.
آشپزخانه کوچک این منزل مسکونی به یک باغچه راه دارد که خانواده‌ سبزیجات خود را در آن می‌کارند.

مشاهده ادامه مطلب باریک‌ترین خانه جهان در انگلستان!

جوک سری اول

غضنفر لنگ بوده با کشتی میره سفر, وقتی برمیگرده دوستش میگه سفر خوب بود؟ میگه نه بابا همش استرس داشتم چون هی میگفتن لنگرو بندازید تو آب

 

به غضنفر میگن بستنی کیم رو چه جوری می خورن؟

میگه: میذارن لای بربری ، سیخشو در میارن !

 

بزرگترین مشغله فکری کودکان ایران اینه که چرا داداش کایکو دستمال قدرتشو تو جیب خودش نمیذاشت.

 

 ترکه شاکی میره ثبت‌احوال، میگه: آقا این اسم من خیلی ضایست، باید حتماٌ عوضش کنم. کارمنده ازش میپرسه، مگه اسمتون چیه؟ ترکه میگه: اصغرِ ان‌چهره! کارمنده میگه: آره خوب حق دارید، باید حتماً عوضش کنید. حالا چه اسمی میخواید بگذارید؟  ترکه میگه: اکبرِ ان‌چهره!

 

ترکه میره مکه برعکس همه طواف میکنه... بهش میگن چرا برعکس طواف میکنی؟ میگه شما از اون ور دنبالش کنین من از این ور میگیرمش 

 

به ترکه میگن سفر حج چطور بود میگه خیابونا تمیز ، برجاش بلند ، ماشینا آخرین مدل. البته یه جای زیارتی هم داشت که شلوغ بود نرفتم

 

اطلاعیه جدید راهنمایی ورانندگی خطاب به هم وطنان ترک: لطفا

کارت های سوخت خود را پرس نکنین!!!

 

غضنفر می ره ماشینش رو بیمه کنه، آقاهه بهش می گه: خدا کنه هیچ وقت از این بیمه استفاده نکنی. غضنفر می گه: اگه اینطوریه که الهی تو هم از این پول خیر نبینی!

 

مشاهده ادامه مطلب جوک سری اول

چند سیب خواهی داشت؟؟؟

یک خانم معلم ریاضی به یک پسر هفت ساله ریاضی یاد می‌داد. یک روز ازش پرسید: اگر من بهت یک سیب و یک سیب و یکی بیشتر سیب بدهم تو چند تا سیب خواهی داشت؟
پسر بعد از چند ثانیه با اطمینان گفت: ۴ تا! معلم نگران شده انتظار یک جواب صحیح آسان رو داشت (۳).
او نا امید شده بود. او فکر کرد “شاید بچه خوب گوش نکرده است” تکرار کرد: خوب گوش کن، خیلی ساده است تو می‌تونی جواب صحیح بدهی اگر به دقت گوش کنی. اگر من به تو یک سیب و یک سیب دیگه و یکی بیشتر سیب بدهم تو چند تا سیب خواهی داشت؟
پسر که در قیافه معلمش نومیدی می‌دید دوباره شروع کرد به حساب کردن با انگشتانش در حالیکه او دنبال جوابی بود که معلمش رو خوشحال کند تلاش او برای یافتن جواب صحیح نبود تلاشش برای یافتن جوابی بود که معلمش را خوشحال کند. برای همین با تامل پاسخ داد “۴″….. نومیدی در صورت معلم باقی ماند.
به یادش اومد که پسر توت فرنگی رو دوست دارد. او فکر کرد شاید پسرک سیب رو دوست ندارد و برای همین نمی‌تونه تمرکز داشته باشه. در این موقع او با هیجان فوق العاده و چشم‌های برق‌زده پرسید: اگر من به تو یک توت فرنگی و یکی دیگه و یکی بیشتر توت فرنگی بدهم تو چند تا توت فرنگی خواهی داشت؟
معلم خوشحال بنظر می‌رسید و پسرک با انگشتانش دوباره حساب کرد. و پسر با تامل جواب داد “۳″؟ حالا خانم معلم تبسم پیروزمندانه داشت. برای نزدیک شدن به موفقیتش او خواست به خودش تبریک بگه ولی یه چیزی مونده بود او دوباره از پسر پرسید: اگر من به تو یک سیب و یک سیب دیگه و یکی دیگه بیشتر سیب بدهم تو چند تا سیب خواهی داشت؟ پسرک فوری جواب داد “۴″!!!
خانم معلم مبهوت شده بود و با صدای گرفته و خشمگین پرسید چطور ؟ آخه چطور؟ پسرک با صدای پایین و با تامل پاسخ داد “برای اینکه من قبلا یک سیب در کیفم داشتم”

مشاهده ادامه مطلب چند سیب خواهی داشت؟؟؟

ترشی هلو

مواد لازم:

  • شکر 250 گرم
  • سرکه سیب 1/2 پیمانه
  • دارچین یک چوب کوتاه
  • میخک خرد نکرده 4 تا 5 عدد
  • هلو 1 کیلو

طرز تهیه:

شکر، سرکه و ادویه را برای بیست دقیقه بجوشانید. هلوی پوست کنده را به تدریج در آن بریزید (هر چند عدد را یکبار) و بپزید تا هلو نرم شود. آن را در شیشه های داغ که در آب جوش استریلیزه شده اند، بریزید و سرکه را روی آن بریزید (تا حدود 1.5 سانتی متری لبه شیشه)، سپس در شیشه را محکم ببندید.

توجه: برای راحت پوست کندن هلو، آن را 2 دقیقه در آب جوش فرو ببرید سپس در آب سرد بریزید و پس از آن پوست بکنید.

مشاهده ادامه مطلب ترشی هلو

شکلات تلخ و طعم شیرین سلامت

مدتی است محققان خوردن شکلات و به ویژه نوع تلخ یا تیره و در واقع نوع خالص آن را توصیه می کنند. مطالعات جدید نشان داده اند شکلات و جزء اصلی آن یعنی کاکائو فوائد زیادی برای سلامت دارد.
شکلات در خالص ترین شکل خود به کاهش فشار خون ، بازگشت انرژی عضلانی ، بهبود کیفیت پوست و فراهم آوردن آنتی اکسیدان ها کمک می کند.
بهترین انتخاب ، خوردن مقدار کمی شکلات با کیفیت مطلوب است. و در صورتی که روزانه این مقدار کم را مصرف کنید از فوائد آن بر سلامت قلب بهره مند خواهید شد.
کاکائو جریان خون را بهبود بخشیده ، از چسبندگی پلاکت ها می کاهد ، که این به جلوگیری از ترومبوز عروقی (لخته شدن خون) لخته شدن خون کمک می کند ، و بر کلسترول بد خون نیز اثر مثبت دارد. این تاثیر به ویژگی آنتی اکسیدانی کاکائو مربوط می شود که درکاهش التهاب ، عامل اصلی بسیاری از بیماری ها ، نقش دارد.
مطالعه دیگری که توسط محققان آلمانی انجام شده نشان داده است زنانی که هر روز نصف فنجان کاکائوی غنی شده می نوشیدند پوستی شاداب تر و مرطوبتر داشتند. بعلاوه پوست این زنان پس از قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش کمتر دچار قرمزی و التهاب شد.
جالب توجه اینکه فلاونوئید های موجود در شکلات به حفاظت پوست و افزایش جریان خون آن کمک میکند که این باعث افزایش صافی و شادابی پوست می شود.
اما محققان هشدار می دهند که شکلات سفید علیرغم طعم خوش مزه بودن هیچیک از این اثرات را بر سلامت ندارد زیرا دارای کاکائو ، جزئی که شکلات تیره را تا این حد استثنایی می کند ، نیست.

مشاهده ادامه مطلب شکلات تلخ و طعم شیرین سلامت

ترفندی عجیب و زیبا برای یاهو مسنجر

هم اکنون قصد داریم یک ترفند بمب را به شما معرفی کنیم! ترفندی که شاید تاکنون به آن فکر کرده باشید اما آن را امکان پذیر نمیدانستید. در صورتی که شما نیز از کاربران مسنجر محبوب ، یاهو مسنجر بوده باشید حتمأ به این موضوع برخورد کرده اید که در لیست دوستان شما ، امکان مشاهده افراد آنلاین و آفلاین وجود دارد. یعنی کاربرانی که در حال حاضر آنلاین هستند و افرادی که هم اکنون آفلاین هستند. اما برای اولین بار امکان جالبی میسر شده است که به وسیله آن شما میتوانید یک آمار گیر 24 ساعته بر روی هر ID که بخواهید قرار دهید. سپس امکان مشاهده وضعیت آنلاین یا آفلاین بودن ID مورد نظر را در 24 ساعته گذشته و به شکل هر 10 دقیقه مشاهده کنید. به عنوان مثال 1 روز کامل به اینترنت سر نزدید و اطلاع ندارید که دوست شما در یاهو مسنجر آنلاین شده است یا خیر؟ با این ترفند میتوانید آمار آنلاین بودن دوست خود را در 24 ساعت گذشته مشاهده کنید و به نوعی مچ گیری نیز کنید.

برای اینکار:
ابتدا به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.myspytool.com
پس از باز شدن صفحه ، از بالای صفحه روی لینک Register کلیک کنید.
اکنون در فرم باز شده اطلاعات خود را وارد نمایید. یک نام کاربری ، پسورد ، تأیید پسورد ، ایمیل و یک سوال امنیتی.
پس از پر کردن فرم روی دکمه Register کلیک کنید.
پیغام You may now login from the left sidebar به معنای ثبت نام موفقیت آمیز است.
حال در قسمت نوار کناری صفحه Yahoo Tracker Login ، یوزر و پسورد ثبت نامی را وارد کرده و دکمه Log in را بزنید.
خواهید دید که به صفحه جدیدی وارد میشوید.
در این صفحه شما میتوانید آمارگیر های خود را بر روی هر ID تنظیم کنید.
در نتیجه در قسمت Add Yahoo! Username for Tracking ، آی دی دوستتان را وارد کرده و دکمه Add را بزنید.
پس از اینکار ID شما ثبت میشود.
این ID تنها پس از لوگین به قسمت کاربری قابل دسترسی است.
اکنون آمارگیر بر روی ID نصب شده است.
کافی است در قسمت Track List ، روی آیدی مورد نظر کلیک کنید.
وضعیت او را در 24 ساعت گذشته خواهید دید.
دقت کنید سیستم کاری این آمارگیر به گونه ای است که پس از ثبت آیدی شروع به گرفتن آمار میکند. در نتیجه پس از ثبت یک آیدی جدید از همان زمان کار آمار گیری را شروع میکند.
البته به عنوان مثال اگر آیدی tarfandestan را add کنید ، چون این آیدی قبلأ در دیتابیس سایت ذخیره شده است ، از همان زمانی که برای اولین بار آمارگیری را شروع کرده است اطلاعات را نمایش میدهد.
در پایان دقت کنید در صورتی که کاربر Invisible باشد ، وضعیت او به همان شکل آفلاین که طبیعی است نمایش داده خواهد شد.

مشاهده ادامه مطلب ترفندی عجیب و زیبا برای یاهو مسنجر

روش هایی برای خرید یک عطر خوب

عطر چگونه ساخته می شود؟
عطر آمیزه ای از روغن هایی اسانس , ترکیبات معطر و ثابت کننده و الکل می باشد. روغن های اسانسی از صریق تقطیر گلها و گیاهان علفها بدست می آیند. اگر عصاره گیری از ططریق تقطیر میسر نباشد توسط روغنهای جذاب این کار صورت می گیرد. مانند گل یاس . در عصاره گیری توسط روغن های جذاب اساسا عمل استخراج و جداسازی روغن بدبو توسط الکل می باشد.
انواع عطر و خواص آن همانطور که درصد ترکیبات معطر کاهش یابد شدت و طول عمر عطر نیز کاهش می یابد.
1-رایحه اولیه: رایحه ای که پس ازچند دقیقه از استعمال عطر احساس گردد. رایحه اولیه همان احساس اولیه از بوی عطر است. به همین خاطر در فروش عطر تاثیر به سزایی دارد. رایحه این مرحله تازه و تند می باشد ترکیباتی که در این مرحله دخیل هستند بوی تند می باشدو شدیدا فرار می باشدو به سرعت تبخیر می شود.
2-رایحه ثانویه: رایحه ثانوی عطر زمانیکه رایحه ابتدایی از میان می رود آشکار می گردد.  رایحه ثانوی بدنه اصلی عطر تشکیل می دهد و به عنوان ملایم کننده بوی تند اولیه به کار می رود و این مرحله چیزی حدود 10 دقیقه تا 1 ساعت بعد از استعمال عطر احساس می گردد.
3- رایحه پایانی: رایح عطر را زمانی که رایحه اولیه و ثانوی از میان می رود شامل می شود. ترکیبات این گروه معمولا ثابت کننده می باشند. رایحه این مرحله قبل از 30 دقیقه پس از استعمال عطر احساس نخواهد شد. عطرها از چه چیزهایی درست می شوند گیاهان به عنوان منبع اصلی تولید روغنهای اساسی و ترکیبات معطر به شمار می آیند گیاهان این ترکیبات را به خاطر محافضت از حیوانات گیاه خوار و همچین جذب حشرات گرده افشان تولید می کنند.
1-
گلها : بزرگترین منبع مواد معطر می باشند که شامل گلهای سرخ و مریم و میخک و یاس و ابریشم هستند.
2-
برگها: برگهای نعناع هندی و بنفشه و رزماری و مرکبات و گوجه فرنگی
3-
ریشه و ساقه های زیرزمینی : ریشه درخت جوز و زنجیل.
4-
دانه ها: دانه های گشنیز و زیره و کاکائو و هل و بادیان
5-
میوه ها : تمشک و توت فرنگی و سیب و مرکبات و وانیل و فلفل شیرین
6-
روغن چوب: چوب درختان سرو و عرعر و کاج و صنوبر
7- 
پوست درختان: درخت نعناع
8- 
صمغ: صمغ بوته کندر و درخت گل حنا و کاج و صنوبر
منابع حیوانی
1-
مشک : از کیسه آهوی آسیایی گرفته می شود.
2-
کاستوریوم : از کیسه سگ آبی آمریکای شمالی به دست می آید.
3-
عنبر سائل : ماده چربی ماندی که از نهنگ عنبر درست می سود.
4- 
عسل: از کندوی عسل به دست می آید.
منابع مصنوعی
مواد معطر ساختگی ترکیبات ارگانیکی است که از فراورده های نفتی و یا صمغ درخت کاج حاصل می گردد مانند کومالین و لنالون.
خانواده عطر ها رایحه پر طراوت
freshygreen: رایحه ای شبیه علف و سبزه و یا برگهای تازه چیده شده می ماند.
oriental: رایحه گرم) رایحه کاجی و بلوطی و یا وانیلی)
Spicyy: رایحه گرم و تند.
Woody: رایحه جنگل و چوب خشک تازه قطع شده.
Floral: رایحه گل ملایم و طبیعی
Fruity: رایحه میوه ها به جز مرکبات
Furgal: رایحه قارچ مانند
Earthy/Mossy: رایحه زمین جنگل و خاک
Citruso: رایحه مرکبات مانند : نارنج و لیمو ترش پرتغال
Lobacco: رایحه تنباکو
Sweet: رایحه شیرین
Light: رایحه ملایم و سبک
Heavy: رایحه سنگین و گیرا
اصولا وقتی یک عطر می خرید کارخانه سازنده موظف است روی شیشه عطر یکی از نامها را بیاورد شما می توانید با خواندن آن متوجه شوید که عطرتان از کدام نوع بالاست. از دیگر گروه های عطرها می توان به ((دئودورانت ها)) که برای برطرف کردن بوی دهان «آنتی پرسیپرانت ها» که از تعرق بدن جلوگیری می کند و افترشیوها که پس از اصلاح استفاده می گردد نام برد.
نکات حیاتی درباره عطرها
تااین جا با انواع عطرها و اسانس ها و طرز ساخت آنها آشنا شدید پس با خواندن نکات زیر می توانید بهترین استفاده را از عطر داشته باشید.
1- عطر را در نقاط نبض دار بدن استفاده کنید . نقاطی که جریان خون قوی بر پوست گرمتر از دیگر نقاط می باشد مانند مچ دست و پشت گوش و قفسه سینه و گردن و داخل آرنجها.
2- عطر را به صورت چند لایه استفاده کنید. تا ماندگاری آن افزایش یابد.
3- پس از 3,4 ساعت معمولا باید مجددا به خودتان عطر بزنید.
4- عطر را در هوا روبروی خود اسپری کرده و از آن عبور کنید با این کار عطر به طور یکنواخت روی بدن می نشیند.
5- زمان متحان عطر هنگام خرید اجازه دهید حداقل عطر به مدت 10 دقیقه روی پوست شما باقی بماند و زمانی که بوی عطر با بوی طبیعی بدن شما آمیخته می گردد ایجاد بوی متفاوتی خواهد کرد. با این کار انتخاب بهتری خواهید کرد. همچین بیش از 3 عطر را همزمان امتحان نکنید چون بینی شکا دیگر قدرت تشخیص نخواهد داشت

مشاهده ادامه مطلب روش هایی برای خرید یک عطر خوب

بزرگترین سفره هفت سین کشور

بزرگترین سفره هفت سین کشور از نظر ارتفاع، در کاخ موزه ملت واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برپاست.

به گزارش واحد مرکزی خبر، معاون امور گردشگری سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: طبق روال سال های گذشته، ‌جشنواره ای را در استان تهران، با شعار "من نوروز را در تهران می مانم" آغاز کردیم.

شهرام علی محمدی، هدف از برگزاری این جشنواره را پرکردن اوقات فراغت شهروندان تهرانی که به مسافرت نرفتند و همچنین مسافران نوروزی، بیان کرد.

وی برگزاری تورهای یک روزه تهران گردی، ‌عرضه صنایع دستی و هنرهای موسیقی سنتی، برای بازدیدکنندگان را از دیگر برنامه های این جشنواره برشمرد.

علی محمدی با بیان این که بازدید از این سفره هفت سین و حضور در جشنواره تا 11 فروردین ادامه دارد، گفت: ساعت بازدید 16 تا 22 است و شهروندان برای بازدید رایگان، می توانند ‌از ورودی زعفرانیه، مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

مجری ساخت بزرگترین سفره هفت سین کشور از نظر ارتفاع نیز ترویج فرهنگ کشور، پررنگ کردن آیین های ایرانی،‌ رساندن پیام فرهنگی به کشورهای دیگر و جلب توجه گردشگران داخلی و خارجی را از اهداف ساخت و برپایی این سفره بیان کرد.

خانم حاتمی پور با بیان این که جنس این سفره، از سنگ به علت دوام آن و کامپوزیت به علت سبکی آن است، افزود: در این سفره هفت سین، نمادهای تاریخی به کار رفته و رنگ آن فیروزه ای است.

وی گفت: ارتفاع شمع های این سفره، چهار متر و 30 سانتی متر و ارتفاع ظرف ماهی آن، دو متر و 45 سانتی متر است.

حاتمی پور با بیان این که سین های سفره هفت سین، دو و نیم متر ارتفاع دارد، افزود: سبزه این سفره در 64 مترمربع ایجاد شده است و در آن نمادی از قرآن وجود دارد که روی آن دعای تحویل سال حک شده است.

وی گفت: در این سفره، نمادی از سکه به عنوان برکت و تخم مرغ که یک متر در 80 سانتی متر است، طراحی شده است.

مشاهده ادامه مطلب بزرگترین سفره هفت سین کشور

چندین مورد برای اینکه به ایرانی بودن خود افتخار کرد!

اولین مردمانی که به کرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که قاره آمریکا را کشف کردند ایراینان بودند و کریستف کلب و واسکودوگاما بر اثر خواندن کتابهای ایرانی که در کتابخانه واتیکان بوده به فکر قاره پیمایی افتادند .
اولین مردمانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع کرد ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که اسب را به جهان هدیه کردند ایرانیان بودند . آیا میدانید : اولین مردمانی که حیوانات خانگی را تربیت کردند و جهت بهره مندی از آنان استفاده کردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که مس را کشف کردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که آتش را در جهان کشف کردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که ذوب فلزات را آغاز کردند ایرانیان بودند در شهر سیلک در اطراف کاشان .
اولین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب کردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که کشتی یا زورق را ساختند ایرانیان بودند به فرمان یکی از پادشاهان زن ایرانی.
اولین ارتش سواره نظام در دنیا توسط سام ایرانی اختراع شد با 115 سرباز .
اولین مردمانی که حروف الفبا را ساختند در 7000 سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که شیشه را کشف کردند و از آن برای منازل استفاده کردند ایراینان بودند .
اولین مردمانی که زغال سنگ را کشف کردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که مقیاس سنجش اجسام را کشف کردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که به کرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند .
اولین مردمانی که قاره آمریکا را کشف کردند ایراینان بودند و کریستف کلب و واسکودوگاما بر اثر خواندن کتابهای ایرانی که در کتابخانه واتیکان بوده به فکر قاره پیمایی افتادند .
کلمه شاهراه از راهی که کورش کبیر بین سارد پایتخت کارون و پاسارگاد احداث کرد گرفته شده است .
کورش کبیر در شوروی سابق شهری ساخت به نام کورپولیس که خجند امروزی نام دارد .
کورش پس از فتح بابل به معبد مردوک رفت و برای ابراز محبت به بابلی ها به خدای آنان احترام گذاشت و در همان معبد که بیش از 1000 متر بلندی داشت برای اثبات حسن نیت خود به آنان تاج گذاری کرد .
اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط کورش کبیر در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد .
دیوار چین با بهره گیری از دیواری که کورش در شمال ایران در سال 544 قبل از میلاد برای جلوگیری از تهاجم اقوام شمالی ساخت ، ساخته شد .
اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد .
کمبوجبه فرزند کورش بدلیل کشته شدن 12 ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد . اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد . او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود .
داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سکه طرح دار با نام داریک ( طلا ) و سیکو ( نقره ) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج ترین پولهای جهان شد .
داریوش کبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت . ( داریوش به حق متعلق به زمان خود نبود و 2000 سال جلو تر از خود می اندیشید . )
داریوش در پایئز و زمستان 518 - 519 قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری بروی کاغد آورد .
داریوش بعد از تصرف بابل 25 هزار یهودی برده را که در آن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد ..
داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین میرفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت .
اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس 3 سال طول کشید و کل ساخت کاخ ?? سال به طول انجامید .
داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده 25 هزار کارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر 5 روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن - کره - عسل و پنیر میداده است و هر 10 روز یکبار استراحت داشتند .
داریوش در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است که به گفته مورخان گران ترین کاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد که با شلاق نیز همراه بوده است .
تقویم کنونی ( ماه 30 روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون" بسیج کرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای 5 عید مذهبی و 31 روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است .
داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گزاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند .
داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه - وزارت آب - سازمان املاک -سازمان اطلاعات - سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنیان نهاد .

اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد .
داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که جزوی از امپراطوری ایران بوده سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد .
فیثاغورث که بدلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد .
در طول سلطنت داریوش کبیر 242 حکمران بر علیه او شورش کرده بودند و او پادشاهی بوده که با 242 مورد شورش مقابله کرد و همه را بر جای خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ایران بسط داد . او در سال آخر پادشاهی به اندازه 10 میلیون لیره انگلستان ذخیره مالی در خزانه دولتی بر جای گذاشت . *** داریوش در سال 521 قبل از میلاد فرمان داد : من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم

مشاهده ادامه مطلب چندین مورد برای اینکه به ایرانی بودن خود افتخار کرد!

مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری یعنی قابلیت پذیرش ، پاسخگویی و یا به عهده گرفتن کاری که از کسی درخواست می شود و شخص حق دارد که آن را بپذیرد و یا رد کند . مسئولیت پذیری ، در روند صحیح رشد انسان ها پدید می آید . مسئولیت با وظیفه تفاوت دارد ، وظیفه کاری است که یک نفر به دیگری محول می کند و باید حتما انجام بگیرد. وقتی از کسی می خواهید مسئولیتی را بپذیرد ، باید برای او کاملا مشخص شود که موضوع درخواست چیست و در برابر به عهده گرفتن آن، چه چیزی به دست می آورد . البته اجباری برای پذیرش این درخواست وجود ندارد . در واقع مسئولیت انتخابی آگاهانه است ؛ درست مثل قراردادی نانوشته که تمام اجزای آن برای طرفین مشخص است.

در برقراری هر ارتباط وجود سه عنصر ضرورت دارد : پیام ، پیام دهنده و پیام گیرنده  که هر دو باید درک و تفسیر واحدی از پیام داشته باشند . پیشنهاد و مسئولیت نباید با احساس گناه  و یا احساس بدهکاری یا اعمال زور و مبارزه برای کسب قدرت همراه باشد ؛ بلکه باید بدون فشار مالی یا عاطفی مطرح شود . اگر نوجوان احساس کند با زور او را مجبور به انجام کاری کرده اند ، ممکن است خود او هم چنین روشی را در پیش بگیرد ، یعنی علاوه بر نپذیرفتن آن مسئولیت ، سعی می کند از طریق همین زورگویی یا لجبازی به خواسته های خود دست پیدا کند .

فرزندانی که رشد و بالندگی آن ها همراه با استقلال باشد مسئولیت پذیرتر بار می آیند . کودکی که از ابتدا امکان استقلال به او داده شده باشد ، آمادگی بیشتری برای پذیرفتن مسئولیت خواهد داشت . به همین دلیل است که گفته می شود استقلال فرد ، الگویی است که باید از شروع زندگی افراد پذیرفته بشود . وابستگی ، کمکی به مسئولیت پذیری فرزندان نمی کند .

فرزندان در یک مقطع از زندگی خود متوجه می شوند که در تعامل خود با دیگران هستند و نمی توانند تنها زندگی کنند و باید به خواست ها ، نیازها و انتظارات دیگران توجه کنند تا به نیازهای خوشان نیز پاسخ داده شود . فردی که برای دیگران اهمیت قائل نیست و از رفتار نامناسبش با دیگران ، احساس بدهکاری و گناه نمی کند ؛ حتما مراحل شکل گیری شخصیت او به خوبی طی نشده است یا دچار نوعی بیمار است ، واز چنین فردی نمی توان انتظار مسئولیت پذیری داشت .

یک رشته خصوصیات انسانی به صورت ارثی منتقل می شود تا ظرفیت و توانایی ها را در انسان ایجاد کند . مسئولیت پذیزی ( به عنوان ویژگی یا خصوصیات شخصیتی ) ژن خاصی ندارد که در اثر آن خانواده ای مسئولیت پذیر باشد یا نباشد . یعنی مسئولیت پذیری از طریق کدهای DNA منتقل نمی شود اگر فردی توان مغزی ، ژنتیکی و بیولوژیکی کافی نداشته باشد اصلا نمی فهمد که کسی از او انتظار دارد یا ندارد .طبعا معنی مسئولیت پذیری را متوجه نمی شود . مسئولیت پذیری ارثی نیست بلکه معنا ومفهومی قراردادی ، اخلاقی و تربیتی است . از نظر ذهنی انسان فقط توانایی دست یافتن به کلمات و مفاهیم را دارد و می تواند آن ها را بفهمد و به کار گیرد . و این پدیده ای است که در متن خانواده و روابط اجتماعی و تعاملاتی که فرد با آن روبرو می شود امکان رشد پیدا می کند .

منبع : Accepting Resposibility

دکتر شاهرخ امیری - فوق تخصص روانپزشکی

مشاهده ادامه مطلب مسئولیت پذیری

بوی عیدی …

بوی عیدی بوی توت بوی کاغذرنگی
بوی تند ماهی‌ دودی وسط سفره‌ء نو
بوی یاس جانماز ترمه‌ی مادربزرگ

با اینا زمستونو سر می‌کنم
با اینا خستگی‌مو در می‌کنم

شادی شکستن قلک پول
وحشت کم شدن سکه‌ء عیدی از شمردن زیاد
بوی اسکناس تا نخورده‌ء لای کتاب

با اینا زمستونو سر می‌کنم
با اینا خستگی مو در می‌کنم

فکر قاشق زدن یه دختر چادرسیا
شوق یک خیز بلند از روی بته‌های نور
برق کفش جفت‌شده تو گنجه‌ها

با اینا زمستونو سر می‌کنم
با اینا خستگی‌مو در می‌کنم

عشق یک ستاره ساختن با دولک
ترس ناتموم گذاشتن جریمه‌های عید مدرسه
بوی گل محمدی که خشک شده لای کتاب

با اینا زمستونو سر می‌کنم
با اینا خستگی‌مو در می‌کنم

بوی باغچه بوی حوض عطر خوب نذری
شب جمعه پی فانوس توی کوچه گم شدن
توی جوی لاجوردی هوس یه آب‌تنی

با اینا زمستونو سر می‌کنم
با اینا خستگی‌مو در می‌کنم
———————
شهیار قنبری لندن 1976 ،1355
آهنگساز : اسفندیار منفردزاده
خواننده : فرهاد

مشاهده ادامه مطلب بوی عیدی …

نوروز در ملل مختلف

در فرهنگ و سنن هر قوم و ملتی، روزهایی وجود دارد که ریشه تاریخی وفرهنگی داشته و جلوه ای از باورهایی است که حتی تا مقدسات دینی و مذهبی آنها پیش رفته و هویت فرهنگی و تاریخی آن جامعه را به نمایش گذاشته است. یکی از این روزها آغاز سال نو خورشیدی است که از شایعترین آیین های جهانی به شمار می رود و کمتر تمدنی را خواهیم یافت که از آن تهی باشد، هر قومی بر اساس تاریخ و فرهنگ و مذهب خود آغاز سال نو را در قالب برپایی مراسم و جشن های ملی ومذهبی پاس می دارد. عیدنوروز و جشن های سال نو، در نزد ما ایرانیان با برخورداری از یک فرهنگ و تاریخ اصیل و طولانی و همچنین همزمانی آن با حیات هستی و جان گرفتن مجدد زمین ، این امتیاز خاص را به آن بخشیده که از اعیاد سال نوی اقوام و ملل دیگر متمایز باشد و آیین باستانی آن فراتر از تجدید خاطره ی یک تمدن بلکه حلقه پیوند گذشته ، حال و آینده است به این سبب است که پس از ظهور اسلام در این سرزمین فضیلت بیشتر می یابد و در بزرگداشت آیین و مراسم آن تاکید ورزیده می شود. گفته شده است آفرینش و هبوط آدم به زمین و همچنین بعثت پیامبر اکرم ( ص ) و امامت حضرت علی ( ع ) نیز در این روز آغاز گشت و ایرانیان باستان نیز عقیده داشتند که با آغاز مجدد حیات طبیعت روح رفتگان باز گشته و چند روزی را در سرای دنیوی با بستگانشان می گذرانند. مجموعه این عوامل باعث گردید که علی رغم گذر سالیان بسیار و سیر پر فراز و نشیب تاریخ، نوروز نه تنها در ایران بلکه هر آنجایی که فرهنگ و تمدن کهن ایران اثری دارد همچنان پایدار واستوار بماند

عناوین ذکر شده در ادامه مطلب:

نوروز در ایران

نوروز در جمهوری آذربایجان

نوروز در قزاقستان

نوروز در تاجیکستان

نوروز در ترکمنستان

نوروز در پاکستان

مشاهده ادامه مطلب نوروز در ملل مختلف

برنامه ریزی مناسب صدا و سیما برای نوروز

سید عزت الله ضرغامی گفت برای تعطیلات نوروز امسال ، برنامه های رادیویی تنوع خوبی دارد و برنامه های شادی تهیه شده است. برخی کارهای طنزمحور مانند برنامه رادیویی جمعه ایرانی در برخی شبکه ها تکثیر شده است و با توجه به اینکه مردم در مسافرت به سر می برند می توانند در خودرو هم ساعات مفرحی را با رادیو بگذرانند.

رئیس سازمان صدا و سیما افزود : علاوه بر این برخی شبکه های مختلف رادیویی ؛ برنامه های طنز مختلفی را تهیه و آماده پخش کرده اند.

ضرغامی گفت: خوشبختانه در بخش برنامه های نمایشی رادیو سیاست گذاری خوبی شده و نمایش های رادیویی اداره کل نمایش های صدا آماده شده است و فکر می کنم در تعطیلات نوروز تعداد زیادی از نمایش های خوب یادشده از رادیو پخش شود که به طور قطع مردم می توانند در این باره قضاوت کنند.

وی با بیان اینکه در بخش سیما هم برنامه ریزی خوبی شده است، افزود: روزانه بیش از 10 مستند جذاب در حوزه های علمی و طبیعت و نیز مسایل اجتماعی و سیاسی از شبکه ها پخش خواهد شد.

ضرغامی ادامه داد: علاوه بر این سه مجموعه طنز از شبکه های مختلف سیما پخش خواهد شد که فکر می کنم مردم با این مجموعه های طنز ساعات بسیار مفرحی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه پخش فیلم های سینمایی نوروزی از دیشب آغاز شد ، گفت: بهترین، جذاب ترین و جدیدترین فیلم های سینمایی برای پخش در تعطیلات نوروز خریداری شده است.

رئیس سازمان صدا و سیما افزود: امسال 30 فیلم ایرانی پخش خواهد شد که 15 فیلم آن مربوط به سینمای ایران و 15 فیلم تولید صدا و سیماست و در این زمینه تلاش شده است که مواردی انتخاب شود تا مورد اقبال عمومی قرار گیرد.

ضرغامی تصریح کرد: در مجموع در هیجده روز مرتبط با تعطیلات نوروز اگر روزی 5 فیلم پخش شود، 90 فیلم سینمایی پخش خواهد شد که فیلم هایی جدید و جذاب است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این مجموعه برنامه های دیگری در حوزه معارف، حوزه های آموزشی و اطلاع رسانی در بخش های مختلف خبری و نیز سایر بخش ها برای تعطیلات نوروز 89 تدارک شده است.

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: باتوجه به پیش بینی ها و برنامه ریزی های صورت گرفته فکر می کنم امسال از نظر جذابیت و شادابی برنامه های تلویزیونی سال ویژه ای داشته باشیم.

ضرغامی درباره برنامه های ویژه زمان تحویل سال نیز گفت: سال قبل در برخی شبکه ها در این زمینه به علت زنده بودن برنامه مشکلاتی پیش آمد که نتوانستند به طور دقیق و ثانیه ای تحویل سال را اعلام کنند که البته ما عذرخواهی هم کردیم.

وی گفت: امسال به گونه ای برنامه ریزی شده بود که تحویل سال به گونه ای ایرانی، سنتی و معنوی با برنامه ریزی خوب در همه شبکه ها پرداخته شود.

مشاهده ادامه مطلب برنامه ریزی مناسب صدا و سیما برای نوروز